چه تفاوتی میان هوشمند سازی ساختمان BMS و خانه هوشمند وجود دارد ؟


با پیشرفت تکنولوژی و ارزش بالای مبحث اینترنت اشیاء IOT و فراگیر شدن استفاده از سیستم های هوشمند باسیم و بیسیم برای اتوماسیون خانه و ساختمان همچنین کارایی مفید اینگونه سیستم ها ، سطح بالایی از ایمنی و راحتی را برای انسان در محلی که در آنجا کار و یا زندگی میکند ، فراهم ساخته است .


از این رو تولید کنندگان تجهیزات هوشمند سازی که در زمینه هوشمندسازی خانگی فعالیت دارند ، سعی بر این دارند تا محصولات خود را برای ورود به بازارهای تجاری و صنعتی گسترش دهند . ولی آیا واقعا می توانیم از همان ترموستاتی که در خانه هوشمند برای اندازه گیری دما و رطوبت استفاده میکنیم در دفتر و یا یک مرکز تجاری استفاده کنیم ؟هوشمند سازی ساختمان ( BMS ) یا خانه هوشمند ؟؟حقیقت این است که علاوه بر عملکرد محصول ، مقیاس و هزینه نیز بخشی از این معادله را در بر می گیرد . اغلب این خود محصول نیست که این عوامل را تعیین می کند ، بلکه اتصالات پشتیبانی شده در پشت آن است که در نهایت تعیین کننده اند . ممکن است یک ترموستات در محیط خانه هوشمند کافی باشد ، اما تاسیسات اداری ، صنعتی و تجاری در مقیاس بزرگ به تعداد بیشتری از نقاط کنترل شده برای تنظیم تهویه مطبوع برای صرفه جویی در مصرف انرژی نیاز دارند و نیازمند سیستم هوشمندی هستند که بتواند همگی این نقاط را به صورت واحد و یکپارچه نظارت و کنترل کند .


اگر چه خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان ( ساختمان هوشمند ) هر دو اهداف مشترکی را به دنبال دارند ولی شکل استفاده در دومی پیچیده تر است ، در اینجاست که مفهوم BMS در هوشمندسازی کاربرد پیدا می کند .BMS چیست ؟


سیستم مدیریت هوشمند ساختمان Building Management System (BMS) یک سیستم کنترل فراگیر است که می تواند برای مانیتورینگ ، نظارت و مدیریت خدمات مکانیکی ، الکتریکی و الکترومکانیکی در یک ساختمان یا مرکز به صورت واحد و یکپارچه استفاده شود . چنین خدماتی می تواند شامل کنترل کلیه لوازم و تاسیسات برقی ، سیستم اعلام حریق ، گرمایش ، سرمایش ، تهویه مطبوع ، کنترل چیلر و پمپ های آب ، آسانسور و روشنایی ها و .... باشد .


سیستم مدیریت ساختمان BMS که با نام های دیگر ، سیستم اتوماسیون ساختمان ( هوشمندسازی ساختمان ) BAS یا سیستم مدیریت انرژی ساختمان BEMS شناخته میشود ، که تضمین کننده ی ایمنی تاسیسات ، کارایی محصولات و دستگاه های تحت نظارت سیستم است تا در کنار یکدیگر عملکردی کارآمد و مفید داشته باشند .


با توجه به اینکه محصولات هوشمند متصل به BMS ، مصرف انرژی یک ساختمان هوشمند را تا 40 درصد کاهش می دهند پس راه اندازی یک BMS در ساختمان هوشمند ضروری است ، این سیستم یک عنصر حیاتی برای مدیریت هوشمند انرژی است . BMS یکپارچگی بین سخت افزار و نرم افزار را شامل می شود ، برنامه های نرم افزاری که معمولا به صورت سلسله مراتبی پیکربندی میشوند . سیستم مدیریت هوشمند ساختمان می تواند ساختمان هوشمند را بر حسب پروتکل استفاده شده Lonworks , BACnet , XML , SOAP , DeviceNet , KNX , Modbus به صورت یکپارچه در آورد .کاربرد هوشمندسازی ساختمان BMS


_ جلوگیری از هدر رفتن انرژی و بهینه سازی مصرف

_ کنترل تهویه مطبوع ، تاسیسات سرمایش و گرمایش

_ کنترل روشنایی ، تاسیسات و لوازم برقی

_ نظارت و کنترل سیستم امنیتی

_ کنترل سیستم اعلام و اطفاء حریق

_ آبیاری هوشمند و گزارش نشت آب

_ کنترل درب ، کرکره و آسانسور

_ ثبت زمان ورود و خروج پرسنل ساختمان

_ نظارت بر عملیات و عملکرد ساختمان در زمان واقعی

_ مدیریت خطا ، آلارم و گزارش دهی

_ کنترل صوت ، تصویر ، دوربین های نظارتی

_ اطلاع رسانی خودکار در مواقع اضطراری

_ مانیتورینگ جمعی در بستر نرم افزار


در نهایت کلیه ی تاسیسات یک ساختمان بتوانند از طریق هوشمند سازی ساختمان ، با مدیریتی آسان و انعطاف پذیر برای مصرفی بهینه و مقرون به صرفه از طریق یک رابط کاربری ساده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند .

کاهش چشمگیر مصرف انرژی با BMS


از اصلیترین اهداف هوشمند سازی ساختمان BMS علاوه بر امنیت ، آسایش و راحتی این است که مقدار مصرف انرژی در یک ساختمان را به حداقل برسد . یک اتوماسیون ضعیف در ساختمان یا عدم وجود هوشمند سازی در ساختمان معمولا منجر به هدر دادن بین 10 تا 30 درصدی انرژی در ساختمان می شود . به همین دلیل است که سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک هنجار در سراسر جهان برای کاهش مصرف انرژی هستند .هوشمند سازی ساختمان ( BMS ) یا خانه هوشمند ؟؟Building Management System


سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS عمدتاٌ برای مکان و ساختمان های بزرگ مانند ساختمان های اداری ، پاساژ و فروشگاه های بزرگ ، کارخانه ها ، هتل و بیمارستان ها برای حفاظت و مدیریت بهتر به منظور صرفه جویی در بکارگیری نیروی انسانی ، مصرف انرژی و پایین آوردن هزینه در دراز مدت استفاده میشود .Smart Home


در نهایت می توان گفت یک سیستم BMS در مقیاس کوچکتر که در خانه استفاده شود را می توان به عنوان خانه هوشمند شناخت . منظور از این اصطلاح مدیریت و کنترل لوازم برقی ، روشنایی ، نظارتی ، سرمایش و گرمایش و ... در خانه به صورت واحد و یکپارچه در بستر نرم افزار ، از راه دور و با استفاده از تلفن همراه ، از طریق پیامک یا اینترنت است .

و در خانه هوشمندی که این چنین ارتباط و مدیریتی به صورت یکپارچه در ارتباط با کلیه دستگاه های هوشمند وجود نداشته باشد نمی توان گفت از سیستم هوشمند مدیریت ساختمان BMS برخوردار است .

تاکید بر این نکته حائز اهمیت است که چنین سیستم هوشمندی نیازمند مطالعه ، پیشبینی و تمهیدات لازم قبل از برق کشی ساختمان یا در حین بازسازی ساختمان است و نصب برخی از تجهیزات هوشمند بعد از اتمام ساختمانی که هیچ پیشبینی برای BMS در آن در نظر گرفته نشده است بی معنی و بی فایده است .بیشتر بدانیم.....


هوشمند سازی ساختمان و مزایای آن ....


هوشمند سازی بیسیم یا سیمی ؟؟!!!!


دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.