برای هوشمند سازی ساختمان چه اقداماتی باید صورت گیرد ؟


در ابتدا برای شناخت بهتر و اهمیت هوشمند سازی در زندگی ، با تعریف کلی و گوشه ای از مزایای هوشمند سازی ساختمان آشنا خواهید شد .


هوشمند سازی ساختمان یک روش عالی برای بهینه سازی مصرف انرژی و بهبود امنیت و آسایش در ساختمان است و به شکل فزاینده ایی در کل جهان در حال گسترش است ، بازار جهانیه ساختمان های هوشمند در سال های آینده رشد چشمگیر و بسیار بالایی را تجربه خواهد کرد .

امروزه مردم از مزایایی که هوشمند سازی برای ساختمان به ارمغان می آورد و اینکه چگونه عملکردهای یک ساختمان هوشمند اجازه می دهد تا فعالیت های پیچیده را به راحتی انجام داده و ایمنی ساختمان را بهبود بخشید ، تا حدودی آگاه هستند .


هوشمند سازی ساختمان یا ساختمان هوشمند چیست ؟


تعاریف مختلفی از هوشمند سازی و ساختمان هوشمند وجود دارد ، به طور کلی ساختمان هایی هستند که از زیر ساخت هوشمند برخوردارند که وظیفه کسب اطلاعات برای خودکارسازی فرآیندهای مختلف مانند دسترسی ، روشنایی ، تهویه مطبوع ، نظارت  تصویری و یا امنیت را بر عهده دارند ، به لطف IOT (اینترنت اشیاء) و داده های بدست آمده از طریق دستگاه های هوشمند و یکپارچه کردن این محصولات ، ساختمان هوشمند می تواند به صورت خودکار و یکپارچه تمام منابع و فرامین را مدیریت و کنترل کند و عملکرد تجهیزات ساختمان را بهینه سازد ، همچنین می تواند اطلاعات ارزشمندی را برای صاحب خانه فراهم سازد تا تصمیمات بهتری برای بهبود زندگی و کارایی بهتر ساختمان گرفته شود .مراحل هوشمند سازی ساختمان از طراحی تا اجرای سیستم هوشمندحال این سوال پیش می آید که برای هوشمند سازی ساختمان چه باید کرد و از کجا باید شروع کرد تا بهترین بازدهی و نتیجه حاصل شود .


از دید کاربر هوشمند سازی ساختمان کار پیچیده و دشواری به نظر می آید و یکی از دلایلی که مانع رفتن فرد به سمت سیستم هوشمند می شود همین دیدگاه است ، ولی از این پیچیدگی و دشواری کاسته خواهد شد اگر بدانیم برای رسیدن به هدف مورد نظر خود چه اقداماتی باید انجام داد و از چه فناوری هایی برای ساختمان خود باید استفاده کرد .مراحل و اقدامات قبل از هوشمند سازی ساختمان


مشاوره با نمایندگان و افراد متخصص در زمینه هوشمند سازی

آشنایی با روش های هوشمند سازی

انتخاب زمان مناسب برای هوشمند سازی

انتخاب برند ، پروتکل و پشتیبانی سیستم هوشمند

برآورد هزینه بر حسب انتظار خود از سیستم هوشمند

نصب و اجرای سیستم هوشمندمشاوره با نمایندگان و افراد متخصص در زمینه هوشمند سازی


قبل از هر کار و اقدامی برای هوشمند سازی و خرید تجهیزات هوشمند بهتر است در این زمینه و برای اطلاع و آگاهی بیشتر خود از افراد متخصص و نمایندگان هوشمند سازی مشاوره و کمک گرفت تا این افراد بر حسب تجربیات خود ، فرد را در راه و مسیر درست راهنمایی کنند . مراحل هوشمند سازی ساختمان از طراحی تا اجرای سیستم هوشمندآشنایی با روش های هوشمند سازی


هوشمند سازی به دو صورت امکان پذیر است :


هوشمند سازی بی سیم

هوشمند سازی سیمی


هر یک از این روش ها مزایا و معایب خود را دارد و بر اساس وضعیتی که ساختمان دارد می توان تعیین کرد که کدام روش برای ساختمان موثرتر است .


هوشمندسازی بیسیم


در این روش احتیاجی به تعویض سیم کشی ساختمان نیست و سیستم به صورت بیسیم کار خود را انجام میدهد اما به دلیل وایرلس بودن سیستم در بعضی از نقاط ساختمان سیگنال دستگاه ها ضعیف و حتی قطع میشود شرکت های ارائه دهنده راه حل این مشکل را در استفاده از اکسس پوینت دیده اند که استفاده از این دستگاه مزایا و معایب خود را دارد . سیستم هوشمند بیسیم بیشتر برای ساختمان هایی که امکان اصلاح سیمکشی در آنها وجود ندارد کاربرد دارد .


هوشمندسازی با سیم


اگر ساختمان مورد نظرهنوز وارد مرحله سیم کشی و لوله گذاری و نصب زیرساخت های برقی نشده است و هنوز در ابتدای مراحل ساخت و ساز خود قرار دارد ، سیستم هوشمند سیمی روشی کاربردی برای ساختمان است . در هوشمند سازی باسیم طریقه سیم کشی ساختمان بسیار حائز اهمیت و مهم است و اگر ساختمان شما در مرحله ای باشد که امکان تعویض سیم و اصلاح آن وجود نداشته باشد بکار بردن این نوع سیستم دشواری هایی را به همراه دارد .انتخاب زمان مناسب برای هوشمند سازی


بهتر است هوشمندسازی در مراحل اولیه ساخت ساختمان و قبل از نصب اولیه تاسیسات برقی انجام شود تا تمهیدات لازم برای برق کشی و نصب تجهیزات هوشمند به درستی صورت گیرد . در این زمان با در دست داشتن پلان و اطلاعات ساختمان مورد نظر ، شرکت های ارائه دهنده سیستم های هوشمند بهترین گزینه را برای ساختمان شما در نظر می گیرند و با مشاوره ، شما را در انتخاب بهترین گزینه برای هوشمند کردن ساختمان یاری می کنند .


مراحل هوشمند سازی ساختمان از طراحی تا اجرای سیستم هوشمندانتخاب برند ، پروتکل و پشتیبانی سیستم هوشمند


قبل از هزینه برای خرید محصولات هوشمند از طریق مشاوره با شرکت های مختلف هوشمند سازی و بررسی و مقایسه امکانات هر شرکت ، برند و پروتکل مورد نظر خود را انتخاب کرده و تجهیزات خود را خریداری کنید .

نکاتی که در رابطه با انتخاب برند حائز اهمیت است نحوه ی پشتیبانی برند مورد نظر است . شرکت تراشه هوشمند ماهان با برند نیوالکترون از شرکت های پویا در این زمینه می باشد ، بدین صورت که امکان پشتیبانی آنلاین را برای سیستم و تجهیزات هوشمند خود فراهم ساخته است .برآورد هزینه بر حسب انتظار خود از سیستم هوشمند


از طریق مشاوره با متخصصین هوشمند سازی ، درباره اینکه چه انتظاری از سیستم هوشمند خود دارید و نیاز است که چه قسمتی از امکانات ساختمان در سیستم هوشمند آورده شود تا امکان کنترل هوشمندانه این پارامترها برای شما فراهم شود ، بدین شکل مشخص میشود هزینه ی لازم برای هوشمند سازی ساختمان مورد نظر تا چه حدی است .


به عنوان مثال هزینه هوشمند سازی ساختمانی که فقط کنترل سیستم روشنایی را به عهده دارد با ساختمانی که در کنار کنترل سیستم روشنایی ازوجود سیستم صوت هوشمند بهره مند است متفاوت است یا ساختمانی که در کنار این امکانات از کلیدهای لمسی هوشمند ، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش ، کنترلرهای IR/RF ، تهویه مطبوع ، آبیاری هوشمند و .... بهره میگیرد .


لازم به ذکر است که هزینه هوشمند سازی با توجه به برند انتخابی و متراژ ساختمان مورد نظر و اضافه کردن هر نوع پارامتر دیگری به سیستم هوشمند ، متفاوت است .نصب و اجرای سیستم هوشمند


نصب و راه اندازی سیستم هوشمند باید توسط افراد متخصص و نمایندگان هوشمند سازی برند مورد نظر صورت گیرد . کمک گرفتن از افرادی که تجربه ی کافی در زمینه هوشمند سازی نداشته و یا آشنایی لازم با برند استفاده شده را ندارند مشکلاتی با خود به همراه دارد .


بعد از نصب تابلو و تجهیزات هوشمند در مکان های مورد نظر در ساختمان ، برای راه اندازی سیستم و استفاده از امکانات هوشمند در ساختمان به نرم افزاری نیاز است که بتواند به صورت واحد و یکپارچه تمامی امکانات سیستم هوشمند را مدیریت کند و هماهنگی لازم را بین اجزای سیستم هوشمند بوجود آورد .


از نکات مهمی که در انتخاب برند و محصولات هوشمند باید به آن توجه داشت این است که برند مورد نظر برای کنترل تجهیزات هوشمند خود از چه نرم افزاری استفاده می کند آیا از نرم افزار اختصاصی بهره مند است ؟ و آیا این نرم افزار برای تمامی پلتفرم ها ی اندروید ، IOS، ویندوز و وب اپ قابل ارائه است ؟ و اینکه آیا می توان به وسیله ی اپلیکیشن مورد نظر مدیریتی یکپارچه و واحد را در قبال سیستم و تجهیزات هوشمند ساختمان بدست گرفت ؟


پاسخگویی مثبت به این سوالات شما را در انتخاب برند مورد نظر مطمئن تر خواهد کرد و در نهایت چیزی جز رضایت خاطر برای کاربر به همراه نخواهد داشت . پس بهتر است در زمان انتخاب برند و خرید تجهیزات هوشمند به نرم افزار اختصاصی آن برند و امکانات آن توجه ویژه شود .


مراحل هوشمند سازی ساختمان از طراحی تا اجرای سیستم هوشمنددیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.