در ابتدا مروری بر کارکرد پی ال سی در اتوماسیون


از پی ال سی می توان به عنوان یک سیستم کامپیوتری منطقی برنامه پذیر برای اتوماسیون صنعتی نام برد ، که دارای یک CPU حافظه دائم است . CPU مغز این سیستم کنترل پیشرفته است و به گونه ای طراحی شده که بتواند در محدوده دمای عملیاتی بسیار بالا مقاومت کند .


کاربرد PLC با تحلیل توجیه اقتصادی آغاز میشود ، فرآیند دسته ای در صنایع شیمیایی ، سیمان ، مواد غذایی و کاغذ ماهیتی متوالی دارد و نیاز به تصمیم گیری بر اساس زمان یا رویداد دارد . پی ال سی ها بیشتر به عنوان راه حل کامل برای یک مشکل دسته ای در این صنایع استفاده می شوند ، در فرآیند دسته ای صرفه جویی عمدتا" از کاهش زمان چرخه و زمانبندی ایجاد میشود در نتیجه هوشمند سازی با PLC چرخه ی اجرای کنترلی را برای حذف خطاهای انسانی و به حداقل رساندن مداخلات دستی فراهم می کند . در کارخانه های بزرگ پی ال سی ها به طور فزآینده ایی برای راه اندازی و خاموش کردن خودکار تجهیزات حیاتی مورد استفاده قرار می گیرند .


یک PLC تضمین می کند که تجهیزات نمی توانند راه اندازی شوند مگر اینکه شرایط مجاز برای شروعی ایمن ایجاد شده باشد ، همچنین شرایط لازم برای اجرای ایمن دستورات را کنترل می کند و هر زمان هر گونه ناهنجاری در سیستم تشخیص داده شود تجهیزات را خاموش می کند . پی ال سی را می توان طوری برنامه ریزی کرد که به عنوان یک سیستم مدیریت انرژی برای حداکثر کارایی و ایمنی عمل کند . این نوع سیستم ها به طور ویژه برای کارکرد موثر در محیط های صنعتی خشن که دارای دماهای بسیار بالا یا پایین ، رطوبت بالا، ارتعاشات سنگین ، صداهای الکتریکی و سایر عوامل محیطی طراحی شده اند .


جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازی


برای آشنایی بیشتر با هوشمند سازی و اتوماسیون صنعتی توسط PLC کلیک کنید ...


پی ال سی لوگو


پی ال سی ها را معمولا با توجه به تعداد ورودی و خروجی های خود طبقه بندی می کنند از کوچکترین نوع پی ال سی می توان به دسته مینی پی ال سی ( MINI PLC ) اشاره کرد که مینی پی ال سی خود بر اساس اندازه به چند دسته دیگر تقسیم می شود ، یکی از دسته های مینی پی ال سی ، PLC LOGO نام دارد ، این نوع پی ال سی در اتوماسیون صنعتی از کوچکترین پی ال سی ها محسوب میشود .


لوگو به دلیل کارکرد و اندازه ای که دارد در صنایع و کارخانه های کوچک تولیدی ، سیستم های کنترلی پمپ ها ، آبیاری ، سرمایشی و گرمایشی ، حمل و نقل ، فضاهای شهری و خانگی کاربرد دارد . 


جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازی


پی ال سی لوگو نیز برای کار در یک محیط صنعتی طراحی شده است و برای شرایط سخت و خشن کاربرد عالی دارد آیا نیاز است در حوزه نیمه صنعتی و سایر فضاها ، برای اتوماسیون از لوگو استفاده شود . مزایای پی ال سی لوگو بر هیچ کسی پوشیده نیست ولی آیا از انعطاف کافی در حوزه هوشمند سازی خانگی ، شهری ، اداری و کشاورزی برخوردار است و می توان از آن به عنوان دستگاهی که بتوان از روش های مختلف برای کنترل از راه دور آن استفاده کرد ، نام برد ؟ و آیا جایگزینی وجود دارد که علاوه بر مزایای لوگو بتواند معایب آن را نیز پوشش دهد ؟


یونیورسال ماژول ( UM2 ) جایگزین لوگو در هوشمند سازی


در ابتدا نگاهی کلی به کنترلر هوشمند همه کاره ( یونیورسال ماژول )


کنترلر هوشمند دستگاهی است که همانند لوگو می توان از آن برای هوشمند سازی نیمه صنعتی ، تجاری ، خانگی ، اداری ، کشاورزی ، فضاهای شهری و... استفاده کرد.جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازی


کاربرد کنترلر هوشمند


کاربردهای این کنترلر گسترده است و می توان از آن برای ....


- اتصال کلیدهای سنتی به سیستم هوشمند


- مانیتورینگ و کنترل سیستم گلخانه بر اساس دما و رطوبت


- کنترل سیستم آبیاری کشاورزی ، پمپ ها ، سیستم های تصفیه ، سرمایش و گرمایش


- کنترل روشنایی های نما ، خانه ، اداره ، معابر و فضاهای شهری


- مانیتورینگ و کنترل دمای اتاق سرور ، موزه ، بیمارستان ، هتل و...


- کنترل دما و رطوبت سردخانه ، مرغداری بر حسب شرایط محیط


مکان های فوق را بوسیله این کنترلر می توان به راحتی از راه دور، از هر جای دنیا کنترل کرد . مقایسه کنترلر هوشمند و پی ال سی لوگو


استفاده از سیستم های کنترل PLC LOGO علاوه بر مزیت های فراوان آن دارای اشکالات و معایبی است که نمی توان از آنها براحتی چشم پوشی کرد .


هزینه های بالا و کمیاب بودن برخی لوازم جانبی


بسته به اندازه و پیچیدگی پی ال سی هزینه خرید و اجرای آن می تواند متغییر باشد ، هزینه بالای پی ال سی و نبود برخی از تجهیزات جانبی مربوط به آن ، برای مصرف کننده مشکلاتی را به همراه دارد . در صورتی که در طرف مقابل کنترلر هوشمند در داخل کشور تولید شده و در مقایسه با لوگو از قیمت بسیار پایینتری برخوردار است و مشکلاتی از قبیل تحریم و نوسانات ارز روی قیمت آن تاثیری چندانی ندارد .


نیاز به نیروی متخصص و آموزش دیده


کار با پی ال سی امری تخصصی بوده و نیازمند یادگیری حرفه ای در مورد آن می باشد . نصب و راه اندازی سیستم های کنترل پی ال سی لوگو همچنین ارتقاء این گونه سیستم ها نیز به وسیله افراد آموزش دیده صورت میگیرد . نصب ، راه اندازی و ارتقا کنترلر هوشمند چندان مشکل نیست .


عملکرد مدار ثابت


منطق کلی پی ال سی لوگو ثابت و بر اساس صفر و یک است و به وسیله برنامه نویسی نرم افزار می توان آن را به منطق سفارشی تغییر داد . تابع منطق سفارشی توسط سازنده خاص تنظیم شده است و به راحتی قابل تغییر نیست و حتما باید توسط همان نیروی متخصص بر اساس نیازهای عملیاتیه پی ال سی نوشته و تنظیم شود .


در صورتی که کنترلر هوشمند برای تغییر برنامه و شروط منطقی نیازی به نیروی متخصص ندارد و دادن برنامه های منطقی و اگر آنگاه .. توسط خود کاربر بر اساس نیازهای موجود انجام می شود .


پی ال سی ها بیشتر بر اساس منطق نردبانی برنامه نویسی میشوند و کار می کنند که نسبت به سیستم های مبتنی بر اینترنت اشیاء در برنامه نویسی انعطاف پذیری کمتری دارند .


محدودیت در سخت افزار و ارتقاء آن


لوگو خود یک کنترل کننده مرکزی است که اگر قرار باشد کارکردی به آن اضافه شود به صورت ماژولار توسط نیروی متخصص به آن اضافه خواهد شد . به عنوان مثال اگر قرار باشد از مزایای پیامک آن بهره گرفت و از طریق پیامک سیستم را کنترل کرد باید ماژول مربوط به سیم کارت به آن اضافه شود .


جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازییونیورسال ماژول تمامی امکانات را بر روی خود دارد و اگر قرار باشد خروجی های بیشتری را کنترل کند با قرار گرفتن یک کنترلر دیگر به راحتی در کنار آن این نیاز برطرف خواهد شد و نیازی به برنامه نویسی و برنامه ریزی مجدد توسط نیروی آموزش دیده نیست .  


 رابط کاربری پی ال سی لوگو


برنامه های مربوط به پی ال سی توسط یک مانیتور HMI که به وسیله ی پورت LAN به پی ال سی متصل شده است به سیستم کنترل داده می شود و اگر قرار به ارتقا یا بروزرسانی سیستم باشد از همین روش توسط نیروی متخصص استفاده میشود . این در حالی است که هر نرم افزار یا قطعات ارائه شده توسط یک سازنده خاص ، ممکن است با هر قطعه یا نرم افزار سازنده دیگری مشکل داشته باشد .


جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازیکنترلر هوشمند قابلیت برنامه ریزی و بروزرسانی از راه دور توسط اینترنت را دارا می باشد و نکته مهم دیگر اینکه نرم افزار کنترلر هوشمند با تمامی پلتفرم های اندروید ، IOS ، ویندوز و وب اپ سازگاری لازم را دارد و محیطی یکپارچه و واحد را در بستر نرم افزار در اختیار کاربر قرار می دهد .


جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازی


حافظه موقت و دائم


کارت های حافظه پی ال سی لوگو در دو مدل موقت و دائم وجود دارند . حافظه موقت برای نگهداری برنامه های مصرف کننده ، شمارنده ها و تایمرها کاربرد دارد و حافظه دائم برای ذخیره دائمی و همیشگی اطلاعات ، داده ها و برنامه های مصرف کننده استفاده می گردد . کارت حافظه موقت باید به پی ال سی اضافه گردد تا بتوان از آن بهره گرفت .


کنترلر هوشمند نیازی به کارت حافظه ندارد و به تنهایی ذخیره سازی برنامه های کاربر و لاگ های سیستم را بر عهده دارد .


محدودیت در کنترل و بسترهای ارتباطی


کنترلر هوشمند در برقراری ارتباط از طریق پیامک ، وای فای و اینترنت محدودیتی ندارد و از طریق نرم افزار مربوط به خود با تعیین موقعیت جغرافیایی به راحتی می توان از راه دور از طریق اینترنت سیستم را کنترل کرد و از وضعیت فعال و غیرفعال بودن سنسورها مطلع شد ، در نبود اینترنت نیز به وسیله پیامک و یا ایمیل می توان سیستم را تحت کنترل خود در آورد در صورتی که یک سیستم کنترل پی ال سی لوگو را نمی توان از راه دور براحتی کنترل و برنامه ریزی کرد .


جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازی


هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم


برای اطمینان از اینکه سیستم کنترل PLC LOGO در بهترین شرایط کار باقی بماند باید به صورت منظم آن را تعمیر ، نگهداری و پشتیبانی کرد ولی به علت کمیاب بودن برخی قطعات پی ال سی و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری بالای این قطعات به دلیل تحریم های اعمال شده به کشور ، پشتیبانی از سیستم کنترل پی ال سی به سختی امکان پذیر است و در بعضی مواقع به دلیل عدم امکان ساخت و تعمیر بعضی از اجزای سیستم ، مصرف کننده مجبور به صرفه هزینه بالا برای تعویض و ارتقاء سیستم کنترل پی ال سی خود است . از آنجایی که کنترلر هوشمند در داخل کشور تولید می شود ، تعمیر و پشتیبانی و در صورت لزوم تعویض قطعات آن در نهایت سهولت و سادگی امکان پذیر است و پشتیبانی از آن به صورت آنلاین و از راه دور امکان پذیر است .


استفاده از کنتاکتور


در لوگو در بین هر خروجی پی ال سی و رله کنتاکتور قرار می گیرد ، کنتاکتور باعث میشود که رله آمپراژ بیشتری را تحمل کند .


کنتاکتور یک کلید مغناطیسی محسوب می شود که از آن در ماشین های صنعتی به منظور راه اندازی و کنترل استفاده می شود . کنتاکتورها برای کنترل بارهای متفاوت الکتریکی اعم از الکتروموتورها ، بانک های خازنی ، مدارات روشنایی ، پمپ ها و سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شوند .


جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازی


به عنوان مثال برای کنترل یک اسپلیت به وسیله پی ال سی ، نیاز است که بین مدار پی ال سی و اسپلیت کنتاکتور قرار گیرد .

در مثالی دیگر برای هوشمند سازی نمای یک ساختمان نیاز است برای کنترل جریان برق در بین مدارات روشنایی نما و پی ال سی از کنتاکتور استفاده شود یا برای کنترل پمپ های آب و .....

در صورتی که با استفاده از کنترلر هوشمند نیازی به وجود کنتاکتور در بین مدار نیست و بدون وجود کنتاکتور به راحتی می توان نمای ساختمان را هوشمند کرد و برنامه های زمانبندی و سناریوهای مختلف را بر حسب ساعات شبانه روز و موقعیت جغرافیایی قرارگیری دستگاه و شرایط گوناگون اجرا کرد .

 

با کنار هم قرار دادن این گزینه ها مزیتهای یونیورسال ماژول نسبت به پی ال سی لوگو بیشتر به چشم می خورد و اما در آخر ...

 

مزیت اصلی یونیورسال ماژول نسبت به پی ال سی لوگو


مزیت اصلی و اختصاصی کنترلر هوشمند در مانیتورینگ جمعی و واحد در بستر نرم افزار است . به عنوان مثال شهرداری قادر است کنترل از راه دور تمامی روشنایی های فضاهای سبز شهری ، معابر ، بوستان و پارکهای چند منطقه را به صورت واحد و یکپارچه در بستر نرم افزار به دست گیرد .


این مزیت انحصاری انسان را به اصلی ترین هدف هوشمند سازی در بهینه سازی منابع آبی ، انرژی ، محیط زیست و حفظ و نگهداری این منابع چه برای حال و چه برای آینده می رساند .جایگزین پی ال سی لوگو در هوشمند سازیدیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.