مزایا و معایب هوشمندسازی خانگی


قبل از اینکه عمیقاً به مزایا و معایب خانه های هوشمند پرداخته شود ، باید دانست که فناوری خانه هوشمند چیست ؟ داشتن یک فکر و ایده ی روشن از اتوماسیون خانگی اولین قدم برای تصمیم گیری در مورد این است که آیا واقعاً خواهان این هستید که سیستم خانه خود را متحول و هوشمند کنید یا خیر ؟


خانه هوشمند چیست ؟


با یک بیان ساده ، خانه های هوشمند خانه هایی هستند که تمامی دستگاه های الکترونیکی ، الکتریکی و سیستم های امنیتی توسط مالک ساختمان با کلیک بر روی یک دکمه یا آیکون کنترل شوند ، چه با استفاده از تلفن همراه یا هر وسیله دیگری ... کنترل روشن و خاموش شدن قهوه سازها ، سیستم های سرمایش و گرمایش ، تهویه مطبوع ، امنیت و ... همه چیز بلافاصله با زدن یک دکمه با کمک فناوری هوشمند در اختیار شما خواهد بود ، روی یک دکمه کلیک کنید و کنترل کامل اینکه کدام شرط شما برآورده شود و کار کند و کدام یک متوقف شود را در دست داشته باشید .


کاربرد و مزایای فناوری خانه هوشمندفناوری خانه های هوشمند به زودی بخش مهمی از خانه ی هر فردی را در برمیگیرد و استفاده از آن بنا به دلایل مختلف روزه به روز بیشتر از قبل خواهد شد . بر اساس برخی گزارشات سال 2022 در رابطه با سیستم های خانه هوشمند ، تا سال 2025 در حدود 400 میلیون خانوار در سراسر جهان از سیستم های هوشمند برخوردار خواهند شد .مزایای سیستم هوشمند خانه


اتوماسیون خانه هوشمند در زندگی روزانه از مزایای بیشماری برخوردار است . در حالی که استفاده از منابع و هزینه ها را کاهش می دهد ، از مزایای دیگری که بهبود کیفیت زندگی و ایمنی را شامل میشود برخوردار است . از رایج ترین مزایای فناوری خانه های هوشمند می توان به نظارت از راه دور ، سفارشی سازی ، بررسی سلامت و ایمنی ، تشخیص حرکت ، تجزیه و تحلیل برخی اتفاقات اشاره کرد .


- اتصال و یکپارچگی


از سیستم های امنیتی و اسپیکرهای هوشمند گرفته تا روشنایی و موزیک ، اتصال و یکپارچگی این سیستم ها با یکدیگر ، بهره وری خانه را بهبود میبخشد . یکپارچه سازی محصولات و سیستم های خانه هوشمند راهی مناسب برای نظارت بر مجموعه وسیعی از محصولات خانگی است . چنین اتصالی به کاربران امکان می دهد از راه دور ترموستات های هوشمند را مدیریت و نظارت کنند ، فیلم دوربین های نظارتی را بررسی کنند ، روشنایی های داخلی و خارجی را برنامه ریزی کنند و بسیاری موارد دیگر همگی بدون نیاز به ترک محل کار یا حتی میز آشپزخانه امکان پذیر است . این یکپارچگی باعث صرفه جویی در هزینه قبوض آب و برق و سایر هزینه های خانوار میشود .


- نظارت و کنترل از راه دور


از طریق نرم افزار خانه هوشمند به وسیله تلفن همراه ، تاچ پنل و یا هر وسیله دیگری می توان از راه دور ، از هر مکان و در هر زمان عملکرد خانه هوشمند را کنترل و مدیریت کرد . این مزیت امکان بررسی لحظه ای عناصر مختلف خانه و دارایی شما را فراهم میسازد و خانه را در برابر اتفاقات غیر مترقبه ، خرابی ، آتش سوزی و ... ایمن میسازد .


خانه های هوشمند برای صرفه جویی در زمان و هزینه برای امنیت و ایمنی خانه طراحی شده اند و می توان کارهای روزمره مربوط به خانه را از راه دور به وسیله اینترنت ، هوشمند و خودکار کرد .


- سناریو ، برنامه و تنظیمات سفارشی


محصولات هوشمند را می توان مطابق با الویت ها و نیازهای کاربر برای شرایط خاص به صورت سفارشی تنظیم کرد . به عنوان مثال یک کنترلر IR هوشمند می تواند دمای خانه را بر اساس شرایط آب و هوایی محیط تغییر دهد و فضا را برای ساکنین به صورت ایده ال در آورد . همچنین می توان قواعدی مانند روشن کردن روشنایی ها یا موسیقی را هنگام رسیدن به خانه یا سایر امکانات به صورت هوشمند و خودکار تنظیم کرد .


آبیاری هوشمند یک نمونه خوب دیگر در خانه است ، می توان سیستم آبیاری خانه را به صورت سفارشی و طبق شروط مورد نظر خود بر اساس میزان نور خورشید ، شرایط گیاه ، دما و رطوبت برای یک آبیاری مفید و موثر فعال و تنظیم کرد .

 

- افزایش ایمنی و نظارت در زمان واقعی


از طریق فناوری خانه های هوشمند ، کنترل و نظارت خانه در زمان واقعی ، صاحبان خانه را از شرایط و اتفاقاتی که در خانه می افتد مطلع می سازد و هشدارهای امنیتی که در زمان رویداد دریافت می کنند ، آنها را برای رویارویی و تصمیم درست در این شرایط آماده می کند . سیستم های هشدار هوشمند و دوربین های نظارتی و امنیتی در خانه برای اطلاع از سلامت بچه ها ، اطمینان از حال و رفتار حیوان خانگی ، جلوگیری از سرقت و ..... بسیار سرنوشت سازند ، چه زمانی که در خانه اید و چه زمانی که در بیرون از خانه باشید .

 

- نظارت بر سلامتی و تندرستی


نظارت هوشمندانه بر سلامت سالمندان در زمانی که نمی توانید در خانه باشید ، اطمینان خاطر بالایی در مورد یک زندگی ایمن و مستقل برای فرد مسن می دهد . فناوری خانه هوشمند نظارت بر سلامتی ، ارتباطات صوتی و تصویری دو طرفه در زمان واقعی را تسهیل می کند . همچنین برای محافظت بیشتر فرد مسن می توان از مچ بند و حسگر های هوشمند استفاده کرد .

 

- مدیریت انرژی و تاسیسات


مدیریت تاسیسات سرمایشی ، گرمایشی و روشنایی می تواند هزینه های مربوط به منابع انرژی را بهینه کند . برنامه ریزی از پیش تعریف شده برای یک ترموستات یا کنترلر ir برای دمای خاص و ساعات خاص شبانه روز مصرف انرژی را به صورت چشمگیری پایین می آورد .


همچنین مدیریت خاموش شدن خودکار دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون ، سیستم های بازی و پریزهای هوشمند را باید در نظر گرفت . هوشمند سازی خانه به کاربر این امکان را می دهد که روشنایی های خانه در زمان های مشخص شده و با شدت نور تنظیم شده برای آن زمان روشن و خاموش شوند .

 

- شناسایی و تشخیص حرکت


این فنآوری هوشمند زمانی فعال می شود که حرکتی را شناسایی کند که این خود باعث ذخیره سازی و صرفه جویی در انرژی و تشخیص فعالیتهای مشکوک و احتمالی می شود ، صرف نظر از اینکه فردی در خانه باشد یا نباشد .

 

- فنآوری هوشمند تجزیه و تحلیل ویدئویی


افزودن دوربین های امنیتی با فنآوری تشخیص حرکت و تمایز سازی بین تصاویر ، نیز برای کاهش اعلان های نادرست و مدیریت بهتر شناسایی اتفاقات کمک می کند.


شاید یکی از برجسته ترین ویژگی های اتوماسیون خانه هوشمند ، تجزیه و تحلیل ویدئویی باشد . این فنآوری پیشرفته را می توان به عنوان یک لایه امنیتی دیگر در راستای تشخیص حرکت اضافه کرد که به اندازه کافی هوشمند است تا یتواند بین تصویر حیوانات ، انسان یا وسایل نقلیه تمایز قائل شود و از هشدارهای نادرست جلوگیری کند و برنامه ها و سناریوهای از پیش تعریف شده برای مناطق مورد نظر ، محرک های هشدار در زمان واقعی را برای جلوگیری از مزاحمان احتمالی و فعال کردن سیستم امنیتی و روشنایی های داخلی و خارجی آماده می سازد .

 

- ایمنی لوازم خانگی و خاموش شدن خودکار


استفاده از محافظ ها و پریزهای هوشمند نظارت در زمان واقعی برای خطرات احتمالی مانند نوسانات برق را که می تواند منجر به خرابی ، آتش سوزی و صدمات ناشی از این اتفاقات شود را حذف می کند .


- تشخیص نشت آب و گاز


محافظت از خانه در برابر نشتی آب و گاز نیز یکی دیگر از ویژگی های خانه هوشمند است . هشدارهای تلفن همراه در زمان واقعی به واسطه نشت گاز و همینطور شناسایی نشت و رطوبت در زمان واقعی از آسیب ها و صدمات هزینه بر قبل از وقوع حادثه جلوگیری می کند .


کاربرد و مزایای فناوری خانه هوشمند


معایب خانه هوشمند


باید گفت فناوری خانه هوشمند زمانی مزیت های خود را نشان می دهد که بدانید استفاده از چه چیزی برای خانه و خانواده شما مفید و اثربخش است ، وگرنه با استفاده از سیستم هوشمندی که از لحاظ فنی کاربردی برای خانه و خانواده شما ندارد چیزی جز ضرر و زیان شامل حال شما و اعضای خانواده نمی کند .

استفاده از خانه هوشمند زمانی دارای عیب میشود که هنگام خرید و یا ارتقاء فنآوری هوشمند ، ندانید از خانه هوشمند خود چه می خواهید و چه انتظاراتی از آن دارید و یا استفاده از چه برند و فنآوری برای خانه شما سودمند است در نتیجه قبل از خرید و استفاده از خانه هوشمند در جستجوی انتظارات خود از خانه و سیستم هوشمندتان باشید.


 با استفاده از یک سیستم هوشمند عالی و کارآمد در خانه ، باهوش تر و ایمن تر از قبل زندگی کنید و راحتی و آسایش را برای خود و سایر افراد خانه رقم زنید . 


دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.