نگاهی به اتوماسیون خانگی و مزایای آن در کمک به سالمند ، معلول و کودک


در دنیای فناوری جدید و با توجه به رشد و سرعت در حال تغییر تکنولوژی ، تجهیزات اینترنت اشیاء و وجود سیستم های هوشمند تاثیر عمیقی بر امنیت و سلامت افرادی که به وجود یک یا چند نفر در کنار خود محتاجند ، گذاشته و آنها را از فردی محتاج به یک فرد مستقل تغییر ماهیت داده است .


در واقع افراد سالمند به چیزی نیاز دارند که به آنها کمک کند تا مستقل تر زندگی کنند . خانه هوشمند آرامش خاطری بیشتر از یک دستبند هشدار پزشکی برای فرد مراقب ایجاد می کند . افرادی که در دهه 30 تا 50 زندگی خود هستند ممکن است قرار باشد همزمان هم از کودک و هم از والدین مسن خود مراقبت و نگهداری کنند . این موضوع زمانی پیچیده تر و جدی تر میشود که این افراد نیاز به بیرون رفتن و کار کردن در بیرون از خانه داشته باشند .


سیستم های خانه هوشمند برای کمک به این گونه نیازها روز به روز در حال پیشرفت و گسترش هستند . این فناوری هوشمند نه تنها کیفیت زندگی را بهبود می بخشد بلکه راحتی و آسودگی فکر مراقبان را با خود به همراه دارد .


ساختمان هوشمند کمکی برای سالمندان و کودکانمزایای استفاده از اینترنت اشیاء (IOT) در ساختمان هوشمند برای افراد تحت مراقبت :


اینترنت اشیاء کار را برای معلولین ، سالمندان و افرادی که با آنها زندگی می کنند بسیار آسانتر از قبل می کند . تجهیزات اینترنت اشیاء و ساختمان هوشمند می تواند بر اساس سبک زندگی ، برنامه روزانه و ترجیحات عمومی فردی برنامه ریزی شوند .


- سنسور و حسگرهای محیطی و قفل هوشمند


یکی از کاربردهای فناوری خانه هوشمند برای افراد مسن یا معلول از طریق سنسور و حسگرهای محیطی است . این سنسورها در اطراف خانه قرار می گیرند و می توانند آتش سوزی ، نشت آب یا گاز را تشخیص دهند و در صورت بروز هر یک از این موارد به ساکنین و پرسنل اورژانس هشدار دهند .


افراد مسن ممکن است کلیدهای خانه را گم کنند ، همچنین بلند شدن و بررسی باز و بسته بودن درب ورودی برایشان دردناک و از نظر جسمی خسته کننده است . از این رو کنترل باز و بسته بودن درب از راه دور از طریق مانیتور و موبایل همچنین استفاده از قفل هوشمند سبب میشود که بدون نیاز به ترک محل درب را بسته ، قفل و یا باز کنند . علاوه بر این با استفاده از قفل های هوشمند ، می توان از ایمن بودن اعضای خانه در زمانی که بیرون از خانه هستید مطمئن شوید .


ساختمان هوشمند کمکی برای سالمندان و کودکان- حسگرهای بدن


حسگرهای بدن به فرد تحت مراقبت و معلولیت متصل میشوند و می توانند اطلاعاتی در مورد حرکات غیر عادی مثل افتادن ، ضربان بالا و ... ارائه دهند و در مواقع اضطراری به خانواده و پرسنل اورژانس گزارش دهند .


- نظارت تصویری


مراقبان می توانند به راحتی از طریق مانیتور و یا تلفن همراه خود به کمک دوربین های نظارتی ، فرد تحت مراقبت خود را بررسی کنند . این نوع نظارت بصری می تواند استرس را کاهش و به مراقبین اطمینان و آرامش دهد .


- سیستم های هوشمند روشنایی


با داشتن روشنایی هوشمند مخصوصا در شب ، فرد مسن و حتی کودک با بلند شدن از رختخواب به خطر نمی افتد و روشنایی به صورت هوشمند در جلوی پای او روشن و هدایت گر او خواهد شد .


سنسور و حسگر های هوشمند وقتی با سیستم روشنایی و تلفن همراه جفت شوند ، می توانند به راحتی کارهایی مانند خاموش و روشن کردن روشنایی ها با شدت نور مورد نظر را در زمان حضور و عدم حضور و در هر ساعت شبانه روز کنترل کنند .

 

- سیستم صوت و اسپیکر هوشمند


اسپیکر و بلندگو های هوشمند خیلی بیشتر از یک قطعه پلاستیکی جذاب هستند ، سیستم صوت هوشمند برای کمک به افراد تحت مراقبت با وجود این اسپیکرها بسیار کارامد و مفید خواهد شد . با گذشت زمان و از دست دادن حافظه یا فراموشی انجام کاری توسط فرد مسن یا کودک وجود صوت هوشمند برای رفع این مشکل کافی و موثر است .


برخی از بهترین مزایای صوت هوشمند


* یادآوری برای داروها و قرارها برای زمان خاص


* تماس و صحبت با مراقبان و عزیزان تحت مراقبت


* یادآوری برای انجام کار و دریافت نتیجه آن


* پخش اخبار ، کتاب های صوتی و موسیقی


* فعال سازی سایر تجهیزات هوشمند با صوت


در زمانی که کودک و یا فرد معلول و مسن دچار اضطراب ، ترس و دلتنگی شده است ، این صوت هوشمند است که با پخش صدای سایر اعضای خانواده از جمله پدر ، مادر و حتی فرزند ، افراد داخل خانه را آرام و از دلتنگی و استرس در می آورد .


- تمیز کردن خودکار محیط


یکی از چالش های بزرگی که سالمندان با آن مواجه هستند تمیز نگه داشتن خانه و محیط اطراف خود است . نصب لوازم اتوماتیک مناسب می تواند برای سالمندان یک نعمت بزرگ محسوب شود زیرا تمیز کردن خانه را بسیار آسانتر می کند .

دستگاه ها و جاروهای هوشمند می توانند با جاروکردن و مکیدن زباله ها از بسیاری از سطوح مختلف مانند کف پوش ها ، فرش و کاشی ها ، کار تمیز کردن را به راحتی انجام دهند . علاوه بر این برخی از دستگاه های تمیز کننده هوشمند دارای سنسورهایی برای شناسایی پله ها و دیوارها هستند ، بنابراین بدون نیاز به بلند کردن و جا به جا کردن آنها ، از موانع نیز دوری و حتی عبور می کنند .


- ایمنی و امنیت هوشمند


مهم نیست فرد داخل خانه مسن ، معلول و یا کودک است ، امنیت داخل خانه برای همه سنین تحت هر شرایطی مهم است . از زمان ظهر فناوری های خانه هوشمند ، ایمن سازی خانه آسان تر از همیشه شده است . به طور کلی یک سیستم امنیتی هوشمند خانه با ردیاب های حرکت ، وجود حسگر ها در درها و پنجره ها ارائه میشود و می توان ویژگی های بیشمار دیگری نیز برای حفظ هر چه بیشتر امنیت افراد داخل خانه به سیستم هوشمند اضافه کرد تا از بروز هر اتفاق مشکوک و تجاوز به حریم خانه جلوگیری شود . علاوه بر آن سیستم امنیتی هوشمند می تواند در برابر هر گونه اتفاق غیر مترقبه ای ، افراد داخل خانه را محافظت کند .


به عنوان مثال کودکان نوپا به شدت ماجراجو و کنجکاو هستند و این مسئله گاهی اوقات آنها را به خطر می اندازد . تجهیزات هوشمند و حسگرهای در و پنجره ، حرکت را حس می کنند و فوراً اعلان های هشداری را ارسال و به مراقب اطلاع می دهند .


ساختمان هوشمند کمکی برای سالمندان و کودکان


- کنترل از راه دور


در نهایت اتوماسیون از راه دور تجهیزات خانگی در رابطه با کودکان ، سالمندان و افراد معلول ، امنیت خانه بیشتر از قبل فراهم می کند . سیستم هوشمندی که بتوان آن را از راه دور کنترل کرد به مراقبان اجازه می دهد تا تجهیزات و دستگاه های فراموش شده را خاموش کنند ، از دما و رطوبت مطلوب داخل خانه مطمئن شوند ، از راه دور درها را قفل و یا باز کنند و یا حتی می توان با استفاده از فناوری پرده هوشمند ، روشنایی هوشمند و پریزهای هوشمند زمان خواب کودک و فرد تحت مراقبت را آماده و محیا کرد .


با فناوری خانه هوشمند می توان اطلاعات مربوط به کارهای کوچکی را که فرزندان و سالمندان به تنهایی داخل خانه انجام می دهند را دریافت و در مواقع اضطراری از راه دور به آنها پاسخ داد.


این راه حل های مفید و هوشمند باعث میشوند افراد تحت مراقبت مستقل تر شوند ، طولانی تر در خانه بمانند و زندگی شاد و سالم تری داشته باشند . اتوماسیون خانه برای کودکان ، افراد مسن و معلول می تواند برای خانواده چیزی بیشتر از راحتی فراهم کند و به سایر اعضای خانواده اطمینان و آرامش خاطر دهد . در اینجا می توان فهمید که چرا فناوری (IOT) و ساختمان هوشمند برای افراد تحت مراقبت گزینه ی کاملا منطقی و اثربخش است .


ساختمان هوشمند کمکی برای سالمندان و کودکان


دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.