چراغ خطی LED چیست ؟


LED Linear عبارتی است که اغلب در حوزه طراحی داخلی ، اداری ، تجاری شنیده میشود اما ال ای دی به تنهایی به چه معناست و چگونه باید از آن استفاده کرد ؟


LED یا “ Light Emitting Diode “ یک منبع نور با ماندگاری بالا و بسیار کارامد است که از یک نیمه هادی برای تبدیل الکتریسته به نور استفاده می کند . هنگامی که ولتاژ مناسبی به لیدها اعمال شود ، الکترون ها می توانند با حفره های الکترونی درون دستگاه ترکیب شوند و انرژی را به شکل نور آزاد کنند . رنگ نور توسط نوار انرژی نیمه هادی تعیین میشود .


چراغ خطی ال ای دی ( لاینر ) تحولی در روش نورپردازی


LED در اوایل سال 1962 ساخته شد و به عنوان اجزای کاربردی در وسایل الکتریکی مانند چراغ های هشدار استفاده میشد . ال ای دی های اولیه همان نور مادون قرمز کم سویی بودند که هنوز در کنترل های از راه دور از آنها استفاده میشود . اما ال ای دی های مدرن امروز در طول موج های مرئی ، فرابنفش و مادون قرمز هستند که می توانند از شدت نور و روشنایی بالایی برخوردار هستند .


LED Linear چیست ؟


روشنایی خطی LED ساطع نور است و به دلیل پخش نور گسترده ، قابلیت اتصال و گسترش نا محدود گزینه مناسبی برای نورپردازی فضاهای بزرگ بشمار می آید که این مفهوم ساده ، شیوه ی نورپردازی مکان های گوناگون را متحول ساخته است .


توسعه و اجرای روشنایی خطی یا لاینی


در اوایل دهه 1950 ، روشنایی خطی با لوله های فلورسنت که عمدتا" در فضاهای صنعتی استفاده میشد توسعه یافت ، این مکانها به نوری نیاز داشتند که بتواند فضاهای بزرگ را روشن کند . هنگامی که کاربران به کارایی این طراحی پی بردند ، نورپردازی خطی به طور گسترده تری در مکان های مختلف مانند : دفاتر ، کارگاه ها ، فضاهای خرده فروشی ، نمایشگاه ها ، پمپ بنزین ها و حتی آسانسورها اجرا شد .


در اوایل دهه 2000 نورهای خطی ال ای دی از لوله های فلورسنت پیشی گرفتند و بر خلاف لوله های فلورسنت ، LED ها به دلیل اندازه جمع و جورشان ، خطوط پیوسته و صافی را تشکیل می دهند و به راحتی شکافهای روشنایی را پر می کنند .


مزایای روشنایی و چراغ خطی ال ای دی


زیبایی شناسی

نور جهت دار و سفارشی

دمای رنگ

مقرون به صرفه


زیبایی شناسی


ال ای دی لاینر انعطاف و تطبیق پذیری بالایی برای ایجاد طرح های منحصر به فرد و چشم نواز دارد . زوایای گوناگون ، منحنی ها و رنگ های سفارشی ، تنها تعدادی از گزینه های موجود هستند که LED Linear را به یک انتخاب آسان و در دسترس تبدیل می کند .


چراغ خطی ال ای دی ( لاینر ) تحولی در روش نورپردازینور جهت دار و سفارشی


چراغ های ال ای دی لاینی جهت دار هستند و نیاز به بازتابنده ها و پخش کننده های نور را کاهش می دهند همچنین می توان خط نوری را به هر اندازه ای برش داد تا نیازهای روشنایی مکان مورد نظر را برآورده سازد این خط نوری را می توان به هرشکل و به هر طرفی هدایت کرد .


چراغ خطی ال ای دی ( لاینر ) تحولی در روش نورپردازیدمای رنگ


روشنایی های ال ای دی خطی طیف وسیعی از دمای رنگ را ارائه می دهند ، که به نحوه تفسیر چشم از نور تاثیر می گذارد . از سفید مهتابی سرد تا سفید آفتابی گرم ، می توان از این دماها برای ایجاد حال و هوا و جو مناسب در یک فضا استفاده کرد .


چراغ خطی ال ای دی ( لاینر ) تحولی در روش نورپردازیمحصول جدید نیوالکترون با نام نیولایت ( کنترلر هوشمند لاینر ) قابلیت کنترل هوشمند شدت نور لاینر و همچنین سرد و گرم کردن نور لاینر بر اساس حس و حال فضای مورد نظر کاربر را دارا میباشد .


مقرون به صرفه


یکی از مزایای مهم ال ای دی لاینر ، مصرف کم انرژی و همچنین طول عمر بالای ان است . یک ال ای دی معمولا چندین برابر بیشتر از لوله فلورسنت دوام می آورد و طبیعتا" برای اجرا بسیار کارآمد است .


انواع چراغ خطی ال ای دی


روشنایی های ال ای دی در یک محفظه باریک یا پهن با طول کوتاه یا بلند با نام پروفیل ، برای ایجاد یک نوار نور در فضای مورد نظرتعبیه شده اند و در انواع گوناگون برای مکان های مختلف طراحی شده اند که عبارتند از :


چراغ خطی روکار


برای حفظ ظاهر سنتی تر مکان مورد نظر نورپردازی روی سطح راه حل مناسبی است .این نوع روشنایی های خطی بر روی سطح سقف و دیوار نصب میشوند و می توان از آن به عنوان یک اجرای کلاسیک نام برد . چراغ خطی هنگاهی که بر روی سطح سقف نصب شود ، خطوط بسیار تمیزتری نسبت به لوسترها ، روشنایی های آویز و ... ایجاد میکند .


چراغ خطی ال ای دی ( لاینر ) تحولی در روش نورپردازی


نورپردازی روکار برای فضاهای بازی که فاصله کمی بین سقف سازه ای و سقف کناف یا کشویی وجود دارد مناسب است جایی که نصب نور خطی توکار به هیچ وجه ممکن نیست .


چراغ خطی توکار


برای ظاهری شکیل تر و جایی که مینیمالیسم در الویت طراحی مکان قرار دارد از نورهای خطی توکار استفاده می کنند . در این روش ، نور خطی در پروفیل های فرو رفته در سقف ، دیوار و یا حتی کف اجرا میشود . این نوع طراحی یک راه حل محبوب و مناسب برای نورپردازی مدرن اداری محسوب میشود .


چراغ خطی ال ای دی ( لاینر ) تحولی در روش نورپردازی


نورپردازی خطی توکار را می توان به عنوان روشنایی وظیفه نام برد به دلیل اینکه خط های نوری توکار را می توان در لبه های میز ، قفسه های اداری ، در زیر کابینت های آشپزخانه تعبیه کرد و حس مدرنیته را در محل بوجود آورد .


چراغ خطی ال ای دی ( لاینر ) تحولی در روش نورپردازی


چراغ خطی آویز یا معلق


چراغ خطی آویز یک کانال روشناییست که در هوا معلق است ، به طور معمول نور معلق در سقف به عنوان روشنایی محیط اجرا و استفاده میشود . لاینرهای آویز را بر حسب نیاز و مکان می توان به اندازه و طول های مختلف از سقف آویزان کرد تا حس عمق و بعد در ساختمان ایجاد شود .