اینترنت مبتنی بر اشیاء چیست ؟


اکوسیستم اینترنت اشیا متشکل از دستگاه ها و تجهیزات هوشمند مبتنی بر وب است که از سیستم های تعبیه شده مانند پردازنده ها ، حسگرها و سخت افزار های ارتباطی برای جمع آوری ، ارسال و اقدام بر روی داده هایی که از محیط خود به دست می آورند ، استفاده می کنند .


تجهیزات اینترنت اشیاء با سایر محصولات در یک شبکه ارتباط برقرار می کنند و بر اساس اطلاعاتی که از یکدیگر دریافت می کنند عمل می کنند . این تجهیزات هوشمند اکثر کارها را بدون دخالت انسان انجام می دهند . گرچه این افراد می توانند با تجهیزات IOT تعامل داشته باشند به عنوان مثال در دادن دستورات و دستورالعمل ها ، راه اندازی یا دسترسی به داده ها با یکدیگر تعامل دارند .


نحوه ی اتصال ، شبکه و پروتکل های ارتباطی مورد استفاده با تجهیزات هوشمند مبتنی بر وب تا حد زیادی به برنامه های خاص مستقر شده در آنها بستگی دارد .


اینترنت اشیاء IOT / کاربرد و مزایای آن در هوشمندسازی


 

اصلی ترین مزایای اینترنت اشیاء IOT


امکان دسترسی به اطلاعات از هر نقطه در هر زمان با هر دستگاه


بهبود ارتباط بین دستگاه های الکترونیکی متصل به سیستم


بهبود کیفیت کار و کاهش نیاز به مداخله انسانی


صرفه جویی در زمان ، هزینه و انرژی

 

نقش و کاربرد اینترنت اشیا در خانه هوشمند


اینترنت اشیا ( Internet Of Things ) با اتصال بین تجهیزات و کنترلر های هوشمند با سایر دستگاه های در ساختمان شیوه زندگی انسان را تغییر داده است . هر دستگاهی ، از تلویزیون گرفته تا گرمایش و سرمایش ، قفل درها ، روشنایی و ... می تواند از طریق اینترنت به یک کنترلر هوشمند متصل شود و کنترل خانه هوشمند را در اختیار صاحب آن بگذارد .اینترنت اشیاء IOT / کاربرد و مزایای آن در هوشمندسازیاستفاده از اینترنت مبتنی بر اشیا در خانه هوشمند زندگی را برای فرد آسان تر و لذت بخش تر کرده و به انسان کمک می کند کنترل کامل محیط خود را به دست گیرد و هوشمندانه زندگی کند .


خانه های هوشمند مجهز به ترموستات هوشمند ، وسایل هوشمند سرمایش و گرمایش ، روشنایی و وسایل الکترونیکی متصل را می توان از راه دور از طریق موبایل و کامپیوتر کنترل و مدیریت کرد .


اینترنت اشیا در هوشمند سازی تجاری و صنعتی


علاوه بر مزایای اینترنت اشیاء در هوشمند سازی خانه ، استفاده از این فناوری برای مکان های تجاری نیز لازم و ضروری است .نگاه ویژه ی IOT اینترنت اشیاء به نحوه ی عملکرد سیستم ها و تجهیزات به کار رفته در مکان صنعتی و تجاری ، بینش دقیقی در نحوه ی عملکرد بهینه و کاربردی این تجهیزات ارائه می دهد .


اینترنت اشیاء کارخانه ها و شرکت ها را قادر می سازد تا عملیات و فرایندهای خود را خودکار و هوشمند سازند و هزینه های مرتبط با نیروی کار را پایین آورند ، درصد خطاها ، ضرر و زیان ها را کاهش دهند و ارائه خدمات را بهبود بخشند در نهایت تولید و تحویل کالا را کم هزینه ، بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن انجام دهند .اینترنت اشیاء IOT / کاربرد و مزایای آن در هوشمندسازیاستفاده از اینترنت اشیاء IOT در هوشمندسازی اداری


IOT چند مزیت اصلی را به سازمان ها و نهادهای اداری ارائه می دهد از جمله :


صرفه جویی در زمان و هزینه 


افزایش بهره وری کارکنان


ادغام و تطبیق مدل های کسب و کار


اتخاذ تصمیمات و راهکارهای بهتر


درآمد و بازدهی بالا


اینترنت اشیا شرکت ها و سازمان ها را تشویق می کند تا تصمیمات و روش های برخورد با کسب و کارشان را بازنگری کنند و ابزارهایی را برای بهبود استراتژی های خود در اختیار داشته باشند .


نقش IOT در هوشمند سازی کشاورزی


اینترنت اشیا می تواند با تسهیل کار کشاورزان در تولید محصولات کشاورزی و گلخانه ای به نفع آنها باشد . سنسورها و حسگرهای هوشمند می توانند داده های مربوط به بارندگی ، رطوبت ، دما و محتوای خاک و همچنین سایر عوامل را جمع آوری کرده و به راهکارها و خودکار سازی تکنیک های کشاورزی کمک کند .اینترنت اشیاء IOT / کاربرد و مزایای آن در هوشمندسازیتوانایی نظارت از راه دور بر کارایی و عملیات آبیاری و کود دهی در کشاورزی هوشمند بزرگترین مزیت استفاده از IOT در این صنعت است .


کاربرد اینترنت اشیا در هوشمند سازی بیمارستان و درمانگاه


در هوشمند سازی بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز این فناوری مزایای بسیاری را ارائه می دهد ، از جمله :


توانایی نظارت دقیق تر بیماران با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها


تامین آب و هوای مناسب بیماران و کارکنان در بیمارستان و پایین آوردن انرژی های مصرفی در بیمارستان


و همچنین استفاده از سیستم های اینترنت اشیاء برای تکمیل وظایفی مانند مدیریت موجودی داروها و ابزار پزشکی .اینترنت اشیاء IOT / کاربرد و مزایای آن در هوشمندسازیکاربرد اینترنت اشیا در هوشمند سازی شهری


اتوماسیون و هوشمند سازی می تواند از اینترنت اشیاء برای نظارت و مدیریت سیستم های مکانیکی و الکتریکی در یک ساختمان استفاده کند . در مقیاس وسیع تر ، شهرهای هوشمند با فناوری اینترنت مبتنی بر اشیاء می توانند به شهروندان در کاهش ضایعات و هزینه های مرتبط با مصرف انرژی و ذخیره سازی منابع کمک کنند .


در یک شهر هوشمند ، حسگرها و تجهیزات هوشمند IOT مانند چراغ ها و کنتورهای هوشمند ، می توانند به کاهش ترافیک ، صرفه جویی در انرژی ، نظارت و رفع نگرانی های محیطی و بهبود عملکرد آنها کمک کنند .


کاربردهای متعددی از اینترنت اشیا در دنیای واقعی وجود دارد از نقش اینترنت اشیاء در خانه هوشمند گرفته تا ساختمان ها و مکان های تولیدی ، صنعتی و شهری . این فناوری همچنان در حال گسترش و پیشرفت است و سالانه نهادهای مجهز به سیستم های اینترنت اشیاء رو به افزایش هستند چون به این اصل واقفند که استفاده از فناوری IOT در کنار سیستم های هوشمند ، در بهبود زندگی ، آسایش و امنیت تاثیر مستقیم دارد .اینترنت اشیاء IOT / کاربرد و مزایای آن در هوشمندسازی


دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.