نورپردازی نمای ساختمان


معماران و طراحان در طراحی نمای ساختمان های مدرن از تکنیک های متفاوتری به نسبت ساختمان های قدیمی استفاده می کنند ، این گونه ساختمان ها دارای الگوهای فرورفته و برجسته ای در سطح خود هستند . قرار گرفتن این الگوها در کنار هم سبب شده تا طراحی نور نیز اهمیت ویژه ای در نورپردازی نمای ساختمان پیدا کند .


نورپردازی نما بر اساس سبک طراحی و موقعیت ساختمان متفاوت است و با یک نورپردازی اصولی و حرفه ای می توان قسمت های مهم یک ساختمان را جذاب و برجسته کرد و ارزش ساختمان را به طرز چشمگیری بالا برد .نورپردازی نما / هوشمند سازی نمای ساختمان


کنترل هوشمند روشنایی نمای ساختمان


نورپردازی نما زمانی به ساختمان هویت و معنایی فراتر از یک روشنایی معمولی میبخشد که بتوان آن را هوشمندانه کنترل کرد .


نورپردازی هوشمند نما علاوه بر جلوه های منحصر به فردی که به ساختمان می دهد تاثیر بسزای در مصرف بهینه ی انرژی دارد و باعث پایین آمدن هزینه های مرتبط با روشنایی ساختمان در طولانی مدت می شود .


روش های متدوال برای هوشمند سازی نما


به طور معمول از روش های زیر برای هوشمند سازی روشنایی نمای ساختمان استفاده میشود :


مدار فتوسل


مدار فتوسل حساس به نور و بر اساس منبع نور محیط کار می کند به این نحو که با روشن شدن محیط اطراف و طلوع آفتاب ، نما خاموش و با تاریک شدن فضا و غروب آفتاب ، نما را روشن می کند .


ساعت نجومی


در مقایسه با مدار فتوسل ، استفاده از ساعت نجومی در هوشمند سازی نما ، کاربردی تر و مفیدتراست به این صورت که ساعت نجومی بر اساس موقعیت جغرافیایی طلوع و غروب خورشید کار می کند و همچنین می توان ساعت مشخصی را برای خاموش و روشن شدن نما در نظر گرفت که طبق ساعت تعریف شده ، نمای ساختمان روشن و یا خاموش شود .


با این حال ساعت نجومی از ضعف و محدودیت های فراوانی برخوردار است که با این ضعف ها نمی تواند پاسخگوی نیازها و انتظارات فرد از یک نورپردازی هوشمند حرفه ای برای نمای ساختمان باشد .


محدودیتهای استفاده از ساعت نجومی در نورپردازی هوشمند


_ محدودیت در تعریف برنامه های زمانبندی بر حسب روز ، ماه ، سال


_ محدودیت در ناحیه بندی نمای ساختمان و کنترل هر ناحیه به صورت مجزا


_ محدودیت در نرم افزار و رابط کاربری دشوار


_ محدودیت در کنترل چندین دستگاه در کنار هم


_ محدودیت در کنترل رنگ و شدت نور نما


 

مزایای نورپردازی هوشمند نما با کنترلرهای هوشمند


با وجود محدودیت ها و ضعف های ساعت نجومی در نورپردازی هوشمند ، استفاده از کنترلرهای هوشمند نیوالکترون جایگزین بسیار مناسب و کاربردی برای رفع این مشکلات است .


امکانات کنترلرهای هوشمند در مقایسه با ساعت نجومی


کاربری بسیار راحت و آسان


تنظیم زمان برای ساعت نجومی بر اساس موقعیت جغرافیایی ، به دلیل نداشتن نرم افزار به صورت دستی و بر اساس کد استانی به سختی انجام میشود در صورتی که کنترلر هوشمند علاوه بر داشتن نرم افزاری بسیار ساده و کاربر پسند برای تعریف برنامه های زمانی به صورت نامحدود بر اساس موقعیت مکانی دقیق دستگاه ، امکان کنترل از راه دور مکان مورد نظر را از هر جای دنیا به راحتی در اختیار کاربر قرار می دهد .نورپردازی نما / هوشمند سازی نمای ساختمان

 

تعریف برنامه های زمانبندی بر حسب روز ، ماه ، سال


ساعت نجومی در نهایت یک برنامه زمانی بر اساس کد شهری می تواند بگیرد در حالی که کنترلر هوشمند محدودیتی در تعریف برنامه ندارد و می توان برنامه ها را بر حسب روز ، هفته ، ماه ، سال بر اساس موقعیت مکانی مورد نظر تعریف کرد به این نحو که چه ساعتی از شبانه روز نما یا قسمتی از آن خاموش و یا روشن شود . حتی فراتر از آن می توان شرایطی را تعریف کرد که برنامه مورد نظر یک روز در میان یا یک هفته در میان و ... طبق زمان خاص و شرایط خاص اجرا شود .