در ابتدا نگاهی به اهمیت سیستم هوشمند در خانه و ساختمان


با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ، تجهیزات هوشمند BMS در خانه و ساختمان از جایگاه ویژه ای در بین عموم افراد جامعه برخوردار شده اند . یک سیستم هوشمند کارآمد با خود ایمنی و راحتی بالایی برای صاحبان خانه به همراه دارد ، تجهیزات هوشمند سیستم در جهت بالا بردن رفاه حداکثری انسان ، روز به روز در حال تکامل و گسترش هستند .


ساختمان هوشمند با این تجهیزات ، توانایی ادغام فناوری های مختلف را دارد ، به گونه ای که به آنها اجازه می دهد تا به صورت منسجم با هم تعامل داشته باشند . انسجام بین کنترل کننده های هوشمند ، سنسورهای مختلف و سایر تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی .. سطح بالایی از راحتی ، ایمنی و بهینه سازی انرژی مصرفی را با خود به همراه دارد .


به طور کلی یک BMS کارآمد و عالی در خانه ، با تجزیه و تحلیل هوشمندانه خود می تواند ، درجه انرژی مورد نیاز را برای دمای مورد نظر و روشنایی ساختمان در بهترین حالت تنظیم کند .


حال این سوال پیش می آید که پیاده سازی سیستم هوشمند چگونه صورت می گیرد ؟


تابلو برق هوشمند یکی از اجزای کاربردی سیستم


پیاده سازی تجهیزات هوشمند نیوالکترون ، تحت یک شبکه واحد به صورت ماژولار بر روی یک تابلو انجام میشود . به طور معمول اندازه ی تابلو هوشمند در ابعاد استاندارد 75*85 در نظر گرفته میشود ، ولی بر اساس نیاز کارفرما و تجهیزات قرار گرفته بر روی آن می تواند تغییر کند .


تابلو برق در رفع مشکلات مربوط به مدیریت و توزیع انرژی برق در بین تجهیزات هوشمند ساختمان کاربرد ویژه ای دارد ، وجود تابلوی هوشمند شرایط نگهداری ، عیب یابی و تعویض تجهیزات تابلویی سیستم را در زمان خرابی آسان و راحت می کند .


تمامی تجهیزات سیستم هوشمند داخل تابلو تحت پروتکل مدباس با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ، این تجهیزات را می توان از راه دور و از طریق اینترنت به راحتی کنترل و مدیریت کرد .


مزایای تابلوی هوشمند


_ تعادل در توزیع انرژی برق در بین تجهیزات


_ نظارت و دسترسی آسان و راحت


_ افزایش ایمنی تجهیزات داخل تابلو


_ عیب یابی سریع و جلوگیری از خطرات احتمالی


_ کنترل تجهیزات هم به صورت دستی و هم از راه دور


_ مدیریت واحد و یکپارچه تجهیزات سیستم


تابلو از یک جایگاه و مکان مشخص در ساختمان برخوردار است و تمامی تجهیزات مرتبط با سیستم هوشمند تابلویی بر روی آن تعبیه شده اند ، از این رو دسترسی به تابلو ی هوشمند ، نظارت و کنترل اجزای مرتبط به تابلو به راحتی شکل می گیرد .تابلو برق هوشمند ساختماناجزای تشکیل دهنده تابلوی سیستم هوشمند نیوالکترون


یک تابلو هوشمند تشکیل شده است از کنترلرهای هوشمند ، آمپلی فایر ، باطری ، ترانس ، آداپتورهای تغذیه و سایر تجهیزات جانبی و کاربردی یک تابلو برق مانند داکت ، ریل مینیاتوری ، ترمینال ریلی ( آر تی پی ) و ...


کنترلر های هوشمند


کنترلر های هوشمند از اجزای اصلی تابلو هستند که توسط تیم مجرب نیوالکترون تولید شده اند و با توجه به کارایی و کاربردی که سیستم برای مکان مورد نظر دارد ، بر روی تابلو نصب میشوند . تعداد و نوع آنها بر حسب نیاز کارفرما در تابلوی ساختمان هوشمند متفاوت است . این کنترلر ها عبارتند از :


رله هوشمند : کنترل تمامی تجهیزات روشنایی معمولی و تجهیزات الکتریکی ، شیرهای برقی ، تجهیزات سرمایش و گرمایش ، درب و ... بر عهده رله هوشمند است .


دیمر هوشمند : برای کنترل شدت نور نورمخفی های 220 ولت تک رنگ و RGB ، تنظیم رنگ و ذخیره سازی رنگها از کنترلر نورمخفی در تابلو استفاده میشود .


پیکسل درایور : به وسیله این درایور هوشمند می توان نورپردازی راه پله را هوشمندانه کنترل کرد .


لاینر هوشمند : کنترل هوشمند شدت نور و سرد و گرم کردن نور لاینر ، بر حسب حس و حال و شرایط مکان مورد نظر از قابلیت های لاینر هوشمند است .


موزیک سرور : با وجود این محصول در تابلو از یک سیستم صوت هوشمند حرفه ای برای ساختمان بهره مند خواهید شد .


سرور امنیتی : برای داشتن یک سیستم امنیتی کامل با قابلیت ناحیه بندی کل ساختمان وجود امنیت هوشمند در تابلو لازم و ضروریست .


سرور مرکزی : توانایی برقراری ارتباط بین تمامی تجهیزات متصل به سیستم و مدیریت ، پردازش و ارسال دستورات از وظایف سرور مرکزی است .


کنترلر دیجیتال : قابلیت اتصال 32 کلید سنتی و انواع سنسور به سیستم هوشمند را دارد .


محافظ هوشمند : وظیفه حفاظت از تجهیزات تابلوی هوشمند و وسایل برقی ساختمان بر عهده محافظ هوشمند است .


هاب سوئیچ مدباس : با وجود این دستگاه در تابلو تمامی تجهیزات هوشمند داخل تابلو و تجهیزات هوشمند بیرون تابلو ( کنترلر های IR/RF ، کلیدهای لمسی هوشمند و .... ) ، تحت یک شبکه واحد با هم ارتباط برقرار می گیرند . با این روش مدیریت و نظارتی یکپارچه در بستر نرم افزار نیوالکترون خواهید داشت .


با کلیک بر روی مقالات آموزشی زیر به صورت کامل با تابلوی سیستم هوشمند نیوالکترون ، اندازه ، مکان تابلو و نوع تجهیزات استفاده شده در تابلو آشنا خواهید شد.


اقدامات لازم قبل از هوشمند سازی .....


تجهیزات کاربردی در تابلو برق هوشمند ....


دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.