خانه هوشمند به چه مکانی گفته میشود ؟


خانه هوشمند محل سکونتی است که از تجهیزات هوشمند متصل به اینترنت برای امکان نظارت و مدیریت از راه دور وسایل و سیستم هایی مانند روشنایی ، سرمایش و گرمایش و ... استفاده می کند .


فناوری خانه هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی نیز گفته میشود ؛ امنیت ، راحتی ، و بهره وری انرژی را برای صاحبان خانه فراهم می کند و به آنها اجازه می دهد تجهیزات هوشمند خود را از طریق نرم افزار خانه هوشمند به وسیله گوشی یا سایر تجهیزات تحت شبکه ی اینترنت اشیاء ( IOT ) ، مدیریت و کنترل کنند تا این سیستم ها و تجهیزات در کنار یکدیگر و با هم به صورت یکپارچه کار کنند . این روش سبب میشود داده های به دست آمده را با هم به اشتراک گذارند و اقداماتی را بر اساس ترجیحات صاحب خانه به صورت خودکار انجام دهند .خانه هوشمند / ساختمان هوشمندنمونه هایی از فناوری خانه هوشمند


تقریبا در هر جنبه ای از زندگی که فناوری هوشمند وارد فضای خانگی شده است ، می توان از آن به عنوان بخشی از تجهیزات خانه هوشمند یاد کرد به عنوان مثال :


تلویزیون هوشمند


تلویزیون های هوشمندی که به اینترنت متصل میشوند تا از طریق برنامه هایی مانند ویدئوهای آموزشی و سرگرمی ، موسیقی درخواستی به محتوایی که صاحب خانه به دنبال آن است ، دسترسی داشته باشند . برخی از تلویزیون های هوشمند به سیستم تشخیص صدا و چهره نیز مجهز هستند .


سیستم روشنایی هوشمند


این سیستم ها علاوه بر اینکه می توانند از راه دور کنترل شوند ، می توانند حضور فرد را در اتاق تشخیص دهند و نور را در صورت نیاز تنظیم کنند . روشنایی هوشمند می تواند بر اساس نور شبانه روز به صورت خودکار تنظیم شود .


ترموستات هوشمند


ترموستات های هوشمند به کاربران این امکان را می دهند که دمای خانه را زمانبندی ، نظارت و از راه دور کنترل کنند . ترموستات هوشمند مصرف انرژی را متعادل می سازد و در کاهش آن تاثیر چشمگیری دارد .


درب و قفل هوشمند


با استفاده از قفل های هوشمند و بازکننده های درب گاراژ ، صاحب خانه از ورود افراد غیرمجاز جلوگیری می کند . قفل های هوشمند می توانند زمان نزدیک بودن ساکنین خانه را تشخیص دهند و درها را برای آنها باز کنند .


دوربین امنیتی هوشمند


با وجود این دوربین ها ، ساکنان می توانند در زمان دوری از خانه خود ، نظارت و کنترل دقیقی روی خانه و اتفاقاتی که در ساختمان و اطراف آن می افتد داشته باشند . همچنین دوربین های هوشمند قادر به تشخیص تفاوت بین ساکنین ، مهمانان ، حیوانات خانگی و سارقان هستند و در صورت مشاهد افراد مشکوک ، صاحب خانه را مطلع می سازند .


مراقبت از حیوانات خانگی را می توان به صورت خودکار انجام داد و آنها را زیر نظر داشت . گیاهان آپارتمانی و چمن ها را می توان از طریق تایمرهای متصل آبیاری کرد .


انواع لوازم آشپزخانه ، از جمله قهوه سازهای هوشمند که می توانند یک فنجان قهوه تازه را به صورت خودکار در زمان برنامه ریزی شده دم کنند در دسترس هستند . محافظ های هوشمند که در زمان نوسانات برق ، کلیه ی وسایل برقی متصل را خاموش کرده و از خرابی آنها جلوگیری می کنند .


خانه هوشمند ترجیحات کاربر را برای راحتی و آسایش در نظر می گیرد . به عنوان مثال کاربران می توانند باز شدن پرده و درب ها ، روشن شدن روشنایی ها ، پخش موسیقی را به صورت یکپارچه و با هم از طریق سناریو برنامه ریزی کنند .


اتوماسیون خانگی به مصرف کنندگان کمک می کند تا کارایی خانه را بهبود بخشند . به جای روشن گذاشتن تهویه مطبوع در تمام روز ، یک سیستم خانه هوشمند می تواند دمای خود را برای ورود صاحب خانه متعادل سازد ، با سیستم آبیاری هوشمند ، فقط در صورت نیاز و با مقدار دقیق چمن ها آبیاری میشوند .


با اتوماسیون خانگی مصرف انرژی ، آب و سایر منابع به حداقل خود می رسد و به صرفه جویی در منابع طبیعی و پایین آوردن هزینه برای مصرف کننده کمک می کند .


با این حال اتوماسیون خانگی و سیستم های هوشمند خانه به دلیل ماهیت فنی خود برای افرادی که از تکنولوژی فراری هستند گزینه ی پیچیده و دشواری به نظر می آیند . سازندگان و تولید کنندگان تجهیزات هوشمند باید بر روی کاهش پیچیدگی های سیستم تاکید داشته باشند و روی بهبود تجربه کاربری و استفاده آسان از سیستم کار کنند تا استفاده از سیستم خانه هوشمند برای کاربران در هر سطح و دانش فنی ، لذت بخش و سودمند باشد .


برای اینکه سیستم های اتوماسیون خانگی واقعا موثر باشند ، تجهیزات هوشمند باید بدون در نظر گرفتن سازنده ، قابلیت همکاری با هم را داشته باشند یا حداقل از پروتکل های مشابه یا مکمل استفاده کنند .


سرور مرکزی یا هاب خانه هوشمند


خانه هوشمند به مجموعه ای از تجهیزات و لوازم هوشمند اطلاق میشود که در کنار یکدیگر و یکپارچه کار می کنند تا یک شبکه قابل کنترل از راه دور ایجاد کنند . همه تجهیزات توسط یک کنترل کننده اصلی اتوماسیون خانگی مدیریت می شوند که اغلب به آن سرور مرکزی یا هاب خانه هوشمند گفته میشود .


هاب یا سرور مرکزی خانه هوشمند یک دستگاه سخت افزاری است که به عنوان نقطه مرکزی سیستم خانه هوشمند عمل می کند و قادر است داده ها را تجزیه ، تحلیل و پردازش کند و به صورت بی سیم یا سیمی با تجهیزات هوشمند ارتباط برقرار کند . هاب هوشمند تمامی تجهیزات هوشمند ، فرامین و دستورات را در قالبی واحد و یکپارچه مدیریت کرده و می تواند توسط کاربر از راه دور کنترل شود .


به صورت کلی خانه هوشمند برای ایجاد آرامش و امنیت صاحبان خانه ساخته شده است و به آنها اجازه می دهد خانه های خود را چه در زمان حضور و چه از راه دور به راحتی مدیریت ، نظارت و کنترل کنند .ساختمان هوشمند


در حالی که هر خانه هوشمند می تواند یک ساختمان هوشمند محسوب شود ولی هر ساختمان هوشمند یک خانه هوشمند نیست . اکوسیستم و معماری فناوری های هوشمند در ساختمان هوشمند به دلیل وسعتی که دارد متفاوت تر است .


ساختمان های تجاری ، صنعتی و مسکونی در هر شکل و اندازه از جمله دفاتر ، ساختمان های چند طبقه ، کارخانه ، اقامتگاه ها ، هتل ، فروشگاه ها و ... در صورت استفاده از فناوری های اینترنت اشیاء تحت عنوان ساختمان هوشمند برای بهبود کارایی ساختمان ، کاهش هزینه های انرژی ، زیست محیطی و همچنین بهبود رضایت مشترکان خود عمل می کنند .


بسیاری از این ساختمان های هوشمند در قالب کوچک از همان فناوری های هوشمند مورد استفاده در خانه از جمله : روشنایی هوشمند ، ترموستات هوشمند ، سیستم امنیتی و ... استفاده می کنند اما در مقیاس بزرگتر نحوه هوشمند سازی و تجهیزات هوشمند استفاده شده ، پیچیده تر و وسیع تر می شود که در قالب سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS امکان پذیر است .


یک ساختمان هوشمند می تواند با استفاده از حسگرهای یکپارچه ایی که در کل ساختمان تعبیه شده اند و ارتباط این حسگرها با تجهیزات هوشمند ، علاوه بر برقراری امنیت ساختمان ، انرژی مصرفی مورد نیاز در هر جای ساختمان را تشخیص دهند و در کاهش مصرف انرژی سهم ویژه ایی ایفا کنند به طور مثال حسگرهای هوشمند یک اتاق کنفرانس با توجه به تشخیص تعداد افراد حاضر در سالن و روشن شدن سیستم تهویه مطبوع در تنظیم خودکار دما و مطلوب ساختن فضا برای عموم موثرند و یا اگر اتاق خالی از مراجعه کننده شد ، از روشن ماندن بی دلیل سیستم تهویه جلوگیری کنند .


تجهیزات ساختمان هوشمند با شبکه ی یکپارچه مدیریت ساختمان یکی میشوند . اجزای ساختمان هوشمند و شبکه ی آب و برق ساختمان می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند ، با استفاده از این فناوری می توان توزیع انرژی و مصرف آب را به طور موثر مدیریت کرد ، با گزارش هایی که سیستم قبل از خرابی دستگاه ها می دهد ، تعمیر و نگهداری را می توان فعالانه و هوشمند انجام داد و خرابی سیستم و دستگاه ها را به حداقل رساند . بدین شکل بازدهی و بهره وری ساختمان به صورت چشمگیری بالا خواهد رفت .خانه هوشمند / ساختمان هوشمند


دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.