بهینه سازی مصرف انرژی و ذخایر آبی


افزایش روزافزون جمعیت و تقاضای بالای استفاده از منابع انرژی ، شرایط جوی زمین ، افزایش الگوهای مصرف و قطعی برق همگی سبب شده است تا صرفه جویی در این منابع از الویت های هر جا و مکانی باشد . از این رو مصرف کنندگان انرژی به دنبال روش های مختلفی برای کاهش هر چه بیشتر مصرف برق هستند و سعی بر این دارند که با مدیریت و محدود کردن زمان مصرف در منابع تغذیه به این امر دست پیدا کنند . حال به چه شکلی می توان مصرف برق را مدیریت کرد ؟


یکی از مواردی که می توان در مصرف بهینه برق و کنترل خودکار روشنایی ها از آن استفاده کرد ، ساعت نجومی Astronomical clock یا مدار فتوسل است .


مدار فتوسل به نسبت ساعت نجومی از مزایای کمتری برخوردار است به این دلیل که فتوسل برای کارکرد خود نیاز به منبع نور محیط ، برای خاموش و روشن کردن روشنایی دارد و باید در فضاهای بیرون و خارج از تابلو برق نصب شود ، که این خود بزرگترین عیب دستگاه محسوب میشود زیرا شرایط جوی ، آب و هوای ابری و قرار گرفتن هر نوع پوششی بر روی آن ، سبب اختلال در کارایی این مدار میشود . در مقابل ساعت نجومی که به آن سوئیچ زمان نیز گفته میشود ، می تواند یک ابزار زمانبندی نسبتا" مفید برای مصارف خانگی ، صنعتی و استفاده در کنترل روشنایی های معابر باشد .ساعت نجومی چیست ؟اما اینکه ساعت نجومی چیست و چگونه کار می کند و آیا این فناوری برای اتوماسیون و هوشمند سازی یا کسب و کارهایی که نیاز به زمانبندی خاص دارند مناسب است یا خیر ؟


در ابتدا تعریفی کوتاه از معنای ساعت نجومی


نجوم به هر چیزی خارج از جو زمین از جمله خورشید و ماه اشاره دارد . ساعت یا سوئیچ زمان نیز بر اساس داده های نجومی عمل می کند تا گزینه های زمان بندی دقیقی را ارائه دهد ، از این رو ساعت نجومی نامیده میشود .


ساعت نجومی چیست ؟


ساعت نجومی یک مدار فرمان الکتریکی است که با استفاده از یک برنامه میکروپروسسوری می تواند زمان طلوع و غروب خورشید را با دقت بالا تشخیص دهد و از آن برای کنترل روشنایی ها ، پمپ های آبیاری و سایر وسایل الکتریکی استفاده کند .


ساعت نجومی چیست ؟


میکروپروسسور یا همان ریزپرداز یا ریزپردازنده قطعه ی کوچکی است که می تواند عملیات محاسباتی و منطقی را انجام دهد .


به عبارت دیگر کنترل مدار فرمان ساعت نجومی برای کار کردن نیازی به سنسور ندارد و در عوض از موقعیت قرارگیری خورشید در آسمان ( در رابطه با یک مکان جغرافیایی مشخص ) برای خودکارسازی مدار الکتریکی یا تجهیزات استفاده می کند .


مزایای ساعت نجومی


مزیت ساعت نجومی در کمک به خودکارسازی سیستم ها ، ارائه راهی مفید برای عملکرد بهینه سیستم ها ، صرفه جویی در انرژی و تغییر الگوی مصرف است .


این دستگاه راهکارهایی برای کنترل تجهیزات ، بدون نیاز به نور و سنسور خارجی ارائه می دهد و بر خلاف مدار فتوسل ، مناسب برای نصب در مکان های سرپوشیده است و احتمال خطا در روز های ابری و همچنین مشکلاتی از قبیل قرار گرفتن در معرض گرد و خاک و هوای نامناسب را برطرف میسازد .


ساعت نجومی چگونه کار می کند ؟


ساعت های نجومی از داده های نجومی برای تعیین زمان طلوع ، غروب خورشید و گرگ و میش استفاده می کنند .


این داده ها شامل اطلاعات مربوط به روز، ماه ، طلوع و غروب است . برای استفاده از ساعت نجومی ، در ابتدا کاربر باید اطلاعات موقعیت مکانی دقیق خود را وارد کند ( کد شهری یا طول و عرض جغرافیایی )


پس از وارد کردن اطلاعات موقعیت مکانی ، ساعت نجومی از داده های ذخیره شده برای محاسبه زمان طلوع و غروب خورشید بر اساس آن مکان استفاده می کند .


تنظیم ساعت نجومی


روش تنظیم ساعت نجومی از مدلی به مدل دیگر متفاوت است ، با روشن کردن ساعت نجومی و وارد کردن کد شهری یا اطلاعات مکانی خود ، به ترتیب اعدادی نمایش داده میشود که زمان ، تاریخ ، زمان غروب آفتاب و زمان طلوع آفتاب در آن روز را نمایش می دهد که از طریق دکمه های روی ساعت نجومی این مقادیر نیز قابل تنظیم هستند . بسته به مدل ساعت نجومی ، تنظیمات مختلف دیگری نیز وجود دارد .


ساعت نجومی چیست ؟کاربرد ساعت نجومی


این محصول برای مدیریت و روشن شدن خودکار روشنایی های نمای ساختمان ، خانه ، روشنایی معابر و فضاهای باز شهری در هنگام تاریکی و خاموش شدن در طول روز، برنامه ریزی سیستم های تهویه مطبوع ، سیستم های آبیاری و سایر لوازم الکتریکی کاربرد دارد ، همچنین از این ساعت می توان برای خودکار سازی پرده های موتوری برای محافظت فرش ها و مبلمان از تابش نور خورشید استفاده کرد . ساعت نجومی تحت تاثیر تغییرات میزان نور محیط ، به دلیل انسدادها و سایر اتفاقات قرار نمی گیرد و حتی در مناطق جغرافیایی با شرایط مختلف نیز با دقت کامل به عملکرد خود ادامه می دهد .ساعت نجومی چیست ؟معایب استفاده از ساعت نجومی


ساعت نجومی در کنار مزیت های خود دارای معایب و ضعف هایی است که کارکرد این ساعت را زیر سوال میبرد و باعث میشود که نتوان به عنوان یک گزینه کاربردی و مفید برای هوشمندسازی سیستم های روشنایی و الکتریکی روی آن حساب کرد .


برخی از این معایب عبارتند از :


رابط کاربری سخت و نداشتن نرم افزار


عملکرد ساعت مختص به طلوع و غروب خورشید است


فقط می تواند یک برنامه زمانی را در طول شبانه روز اجرا کند


محدودیت در تنظیم و اجرای برنامه های متنوع


نمی توان دستگاه را از راه دور کنترل کرد


برای تعریف برنامه و ساعت های خاص نیاز به تایمر مجزا دارد


این تنها گوشه ای از محدودیت هایست که ساعت نجومی با خود به همراه دارد و با توجه به این معایب آیا جایگزینی وجود دارد که درکنار دارا بودن مزایای ساعت نجومی ، معایب آن را نیز پوشش دهد و با ویژگی های خاص خود پاسخگوی نیازهای مشترکان باشد ؟ 


نیوالکترون در پاسخگویی به این سوال و رفع محدودیتهای ساعت نجومی ، رله هوشمند دو کانال NE-SW202 را به بازار عرضه کرده است .

ساعت نجومی چیست ؟

این دستگاه علاوه بر رفع چالش ها و معایب ساعت نجومی ، قابلیت کنترل از راه دور از هر نقطه کره خاکی را دارد . تعریف برنامه های زمانی به رله هوشمند به دلیل داشتن نرم افزار ، براحتی امکان پذیر است و می توان برنامه های متعددی را طبق شرایط مختلف در هر ساعت ، روز ، ماه و سال ، بر اساس موقعیت قرارگیری دستگاه تعریف و هوشمندانه اجرا کرد . همچنین با بهره گیری از تقویم سالانه دستگاه در بستر نرم افزار ، می توان برنامه های زمانی هفتگی ، ماهانه و سالانه را نیز تعریف و اجرا کرد .


برای آشنایی بیشتر با امکانات دستگاه روی لینک زیر کلیک کنید ....


رله هوشمند NE-SW202بیشتر بدانیم ....


نورپردازی نما / هوشمند سازی نمای ساختمان


دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.