RS485 چیست ؟


ارتباط سریال راهی برای ارسال داده است و تاسیسات تولیدی از ارتباطات سریالی برای اتصال دستگاه های خود به یکدیگر استفاده می کنند ، استاندارد RS485 نمونه ای از یک رابط سریالی است که بیشتر به صورت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد ، جایی که بسیاری از دستگاه ها نیاز به اتصال به یکدیگر برای بوجود آوردن یک سیستم واحد ویکپارچه را دارند .


RS485 تحت پروتکل مدباس MODBUS به عنوان یک لایه فیزیکی برای پیاده سازی سیستم های کنترلی قابل برنامه ریزی در اتوماسیون استفاده میشود .


تعریفی کوتاه از پروتکل MODBUS


مدباس MODBUS محبوبترین پروتکل اتوماسیون جهان است که توسط MODICON توسعه یافت . این پروتکل دستگاه های گوناگون را قادر میسازد تا تحت یک شبکه واحد در ارتباط با یکدیگر کار کنند .


تجهیزات مدباس با استفاده از تکنیک Master-Slave با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که در این روش Master (Host) تراکنش ها را آغاز می کند و دستگاه های دیگر Slave ، با دادن داده های درخواستی و یا انجام عملیات ، به Master پاسخ می دهند . به صورت کلی مدباس ، دسترسی به پیکربندی دستگاه ها و خواندن دستورات و اقدامات لازم را ساده میسازد . این روش به واحدهای تولیدی اجازه می دهد تا تجهیزات خود را از راه دور کنترل کنند و سیستم را برای یک اتوماسیون کاربردی تنظیم کنند .بستر ارتباطی RS485


استانداردهای ارتباطی زیادی در رابطه با modbus وجود دارد ولی به طور معمول پیاده سازی آن بر بستر ارتباطی RS485 صورت میگیرد .


کاربرد RS485


RS485 به صورت گسترده در برنامه های کاربردی جمع آوری ، ارسال و کنترل داده ها در بسیاری از سیستم های کامپیوتری ، اتوماسیون صنعتی ، PLC ، میکروکنترلرها ، سنسورهای هوشمند و هوشمند سازی ساختمان استفاده میشود . زیرا پیکربندی ساده سیم کشی ، طول کابل طولانی و پشتیبانی از دستگاه های مختلف به صورت یکپارچه را ممکن میسازد .مزایای اصلی RS485 در مقایسه با سایر ارتباطات سریالی


RS485 مزایای زیادی نسبت به سایر استانداردهای ارتباطی دارد ، به خصوص در ارتباط با محیط های صنعتی و کارخانه ها .


در استاندارد RS485 ، داده ها از طریق دو زوج سیم به هم تابیده منتقل میشوند . سیم های به هم تابیده در RS485 در برابر نویزهای الکتریکی ایمنی ایجاد می کنند و به طور قابل توجهی پایداری سیگنال را افزایش می دهند. این امر سبب شده است که بستر RS485 برای محیط های خشن نویزپذیر و نیازمند طول کابل بالا گزینه ی مناسبی شود .بستر ارتباطی RS485مزیت دیگر این بستر ارتباطی این است که هر پورت تا حداکثر 32 دستگاه را می تواند پشتیبانی کند و به یکدیگر متصل سازد . این روش برای سیستم های کنترل نظارت و جمع آوری داده ها که در آن دستگاه ها و تجهیزات زیادی وجود دارد بسیار مناسب است و اجرای آن نیز هزینه بسیار پایینی با خود به همراه دارد . علاوه بر آن داده ها را می توان تا 10 مگابیت بر ثانیه انتقال داد که نسبت به اکثر استانداردها نشان دهنده ی سرعت بالای آن است .


مقایسه استانداردهای سریالی RS485 و RS232


بسترهای ارتباطی RS485 و RS232 بیش از 50 سال است که مورد استفاده قرار گرفته اند و هنوز هم به طور گسترده در تجارت و صنعت استفاده می شوند . مقایسه این دو نوع بستر ارتباطی سبب میشود تا کارایی و اهمیت هر کدام بهتر از قبل درک شود .


یکی از ویژگی های اصلی که ارتباط RS485 را با سایر ارتباطات سریالی متفاوت میسازد ، فرمت های داده های مبادله شده است . در حالی که تجهیزات RS232 از طریق پروتکل های متنی ( ASCll ) متصل میشوند ، اکثر تجهیزات و دستگاه های RS485 از پروتکل MODBUS استفاده می کنند .بستر ارتباطی RS485تفاوت های اصلی RS485 , RS232


_ تعداد فرستنده و گیرنده


رابط سریال RS232 برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر طراحی شده است ، این پروتکل ارتباط بین یک فرستنده و گیرنده را امکان پذیر می کند . در حالی که با استفاده از رابط RS485 می توان تا 32 دستگاه را به یک فرستنده متصل کرد .


_ فاصله عملیاتی و طول کابل


دستگاه هایی که از پروتکل RS232 استفاده می کنند ، به فاصله 15 متری بین فرستنده و گیرنده محدود می شوند و در آن حالت به حداکثر سرعت انتقال داده می رسند . در حالی که فاصله عملیاتی و طول کابل در پروتکل RS485 ، به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است و حداکثر سرعت داده را در طول کابل 1200 متری نیز پشتیبانی می کند . از این رو پروتکل RS485 را به گزینه ای عالی برای ارتباط بین تجهیزات فیزیکی از راه دور تبدیل کرده است .


_ سرعت انتقال داده


سرعت انتقال داده با رابط RS232 ، یک مگابیت بر ثانیه برای مسافتی تا 15 متر است . این در حالی است که RS485 سرعتی تا 10 مگابیت بر ثانیه برای فاصله 15 متری ارائه می دهد و هنگامی که به حداکثر طول خود تا 1200 متر می رسد با سرعت 100 کیلوبیت بر ثانیه داده های خود را ارسال می کند .


_ نگرانی از وجود نویز


رابط RS232 یک سیستم مبتنی بر ولتاژ است و محیط هایی که سطوح بالایی از نویزهای الکتریکی را در بر می گیرند ، بر توانایی RS232 برای انتقال کارآمد داده ها تاثیر می گذارند و می توانند منجر به از دست رفتن داده ها شوند .


پروتکل RS485 از یک سیستم ولتاژ دیفرانسیل استفاده می کند که به آن اجازه می دهد در محیط هایی با سطح بالای نویز به طور موثر عمل کند . دریافت یا انتقال داده در RS485 به دو سیم سیگنال معادل نیاز دارد و سیم ها برای تبادل داده در هر دو جهت استفاده می شوند ( به طور متناوب ) . با کمک زوج سیم های به هم تابیده به طرز قابل توجهی پایداری سیگنال افزایش پیدا کرده و از داده های ارسال شده محافظت میشود . همه این موارد سبب میشود تا داده ها در فواصل طولانی با سرعت نسبتا بالا ارسال شوند .با این تعاریف می توان گفت که رابط سریال RS485 ، با پشتیبانی از سرعت های بالا ، فواصل کابل کشی طولانی ، تحمل نویز الکترومغناطیس ، پشتیبانی چندین دستگاه در یک شبکه و به دلیل تطبیق پذیری در طیف گسترده ای از کاربردها ، به یک رابط سریال محبوب در صنعت هوشمند سازی و اجرای برنامه های کنترلی تبدیل شده است .


معایب و محدودیتهای RS485


در کنار محبوبیت و مزایای بسیار ، بستر ارتباطی RS485 از محدودیت هایی نیز برخوردار است . یکی از این محدودیتها پشتیبانی از تعداد دستگاه های قرار گرفته در پیکربندی یک باس است که نهایتا به 32 دستگاه می رسد . این مسئله برای هوشمند سازی مکان هایی که احتیاج دارند تجهیزات بیشتری تحت پوشش یک شبکه ی واحد قرار گیرند ، مشکل ساز میشود .


نیوالکترون به عنوان یکی از تولید کنندگان تجهیزات هوشمند سازی ، برای رفع این مشکل و هموار کردن مسیر ارتباطی بین تجهیزات ، تقویت کننده و تکرار کننده RS485 را تولید کرده است که مشکل محدودیتهای تعداد دستگاه ها را برطرف ساخته است . هر مبدل تقویت کننده به تنهایی قادر به پشتیبانی از 32 دستگاه است ، برای تحت پوشش قرار دادن تجهیزات بیشتر کافیست از یک تکرارکننده یا تقویت کننده RS485 در مسیر همان شبکه استفاده شود و بسته به نیاز مشتری تعداد مورد استفاده از این تقویت کننده ها بالاتر خواهد رفت .بیشتر بدانیم ....


پروتکل مدباس / کاربرد MODBUS در هوشمندسازی و اینترنت اشیاء


اتوماسیون صنعتی PLC / هوشمند سازی صنایع


هوشمند سازی ساختمان ( BMS ) یا خانه هوشمند ؟؟دیدگاه کاربران

لطفا سؤالات و نظرات خود را در رابطه با این محتوا با ما در میان بگذارید.